Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 590 nalezených)

Passat na tebe!

Jel jsem si takhle po dálnici, předjíždím pomaleji jedoucí auto a vidím, jak se na mě zezadu řítí dvě světla. Sakra, ten ani nezpomaluje, to mě snad chce smést ze silnice? Stihnu mu uhnout? No taktak jsem stihnul, ale nevím, jestli to měl řidič tak skvěle spočítané nebo odhadnuté, nebo to byla náhoda. Hele, Volkswagen Passat, policejního pasáta na tebe!
Za chvíli jsem ho potkal znovu. A co myslíte? Stál na krajnici, za zadními okny mu blikaly modré majáky a vystupoval z něj policista. Kráčel k Audi, jehož řidič se zřejmě nechal vyprovokovat.


více..., komentáře (0)

Legoland Německo - tipy a triky

Legoland - postavička u vchodu Přemýšlíte nad návštěvou Legolandu? Nemusíte do toho originálního v Dánsku, dva jsou i u našich sousedů v Německu. Jeden v Berlíně, druhý v Günzburgu u Ulmu. My jsme navštívili ten druhý a z návštěvy mám pár informací. A taky fotografií, fotil jsem především výtvory postavené z Lega, atrakce najdete na stránce legoland.de.
 • Nemusíte jet s cestovkou, Z Prahy je to 470 km stále po dálnici, webové mapy píší 4 hodiny 17 minut, ale v Německu není rychlost na dálnici omezená ;-) I když ani to neplatí. Narazil jsem na omezení na dvou poměrně dlouhých úsecích - v jednom se smí jezdit maximálně 120 km/h, v druhém nesmí předjíždět nákladní auta.
 • Pokud se rozhodnete jet sami, co takhle koupit vstupenky přes internet? Rodinná vstupenka stojí 144 €, koupená přes internet jen 99 €. A to se už vyplatí. Platí se kartou, mailem pak dostanete soubor PDF s čárovým kódem, který si vytisknete a s ním mohou jít až čtyři osoby do parku.
 • Pokud si nechcete vézt jídlo, doporučuji zamyslet se nad vstupenkou nazvanou Schlemmerticket. To je rodinná vstupenka včetně poukázky na čtyři hlavní jídla, čtyři velké nápoje, čtyři porce zmrzliny, dvě cukrové vaty (nehledejte stánek, který znáte od nás, mají ji balenou v každé restauraci v cca litrovém kelímku) a dva horké nápoje, nejspíš si dáte kávu. Za to byste na místě zaplatili 227 €, přes internet 139 €. Postup je stejný: platba kartou, vytisknout čárový kód, s ním přes vchod, navíc pak v kanceláři vlevo za vchodem vyzvednout poukázky na jídlo (na každé dostanete jednu, pak si je postupně měníte).
 • Legoland se otevírá v deset ráno, zavírá se podle sezóny. Nemusíte se bát, parkoviště je skutečně dostatečně velké. Za parkování se platí 5 € v automatu za východem. S lístkem pak projedete automatickou závorou na parkovišti. Kdy přijet? V deset hodiny byla u kasy velká fronta, mně to bylo jedno, měl jsem lístek z domova a u turniketu téměř prázdno.
A kam byste si měli zajít? Na jaké atrakce? Vezmeme to od vchodu po směru hodinových ručiček.
 • Lego City: LEGO Fabrik - po krátkém filmu vejdete do továrny, kde uvidíte, jak se barevný granulát promění v potištěnou kostičku, kterou na konci linky dostanete. Doporučuji. LEGOLAND Express - klasická projížďka vláčkem po části Legolandu. Pokud není velká fronta doporučuji. Die Werft - obyčejné, jen trochu větší dětské hřiště s prolézačkami. Pokud zbyde čas. Flughafen - kolotoč pro menší děti, jen místo labutí jsou na něm letadla. Hafen Rundfahrt - byly přeháňky, nenavštívili jsme, neměl jsem chuť na více vody. Junior Fahrschule - autíčka na elektrický pohon pro děti do šesti let. Jezdí po okruhu, na konci jízdy dostanou vlastní řidičský průkaz. Doporučuji, zvlášť červené auto, je nejrychlejší. BIONICLE Power Builder - ukázku najdete už před pavilonem. Sednete si do dvojsedačky, pořádně připevníte jako na horské dráze a robotická ruka s vámi začne točit a třást, první pohyb je otočení vzhůru nohama. Doporučuji, ale s dcerou musela jít manželka, já bych asi nepřežil :-) Hyundai Fahrschule - všechna auta v parku jsou Hyundai, nebo bezejmenná. Skutečná autoškola pro děti 7 až 13 let. Trvá třikrát patnáct minut - teorie, jízdy a vyřízení řidičáku (test, vyplnění, fotografie, výroba). Pokud dítě umí německy, proč ne, my jsme nevyužili.
 • Země rytířů: Goldsuche - hledáte zlato v potoce, pak si za nalezené nugety můžete koupit (!) zlatou minci. Nenadchlo mě to. Drachenjagd - menší horská dráha pro menší děti. Doporučuji. Ritterturnier - dráha pro menší děti, kde se svezou, pohoupou a dřevcem srazí panáka. Pro menší ano. Raupenritt - něco jako lochneska. Jezdí nikoliv po šikmé ploše, ale po vlnité dráze a to pekelně rychle. A když si myslíte, že je to za vámi, jede se dozadu. Doporučuji, i když i tady byla manželka. Feuerdrache - vstup je hradem. Začíná to jako dům hrůzy, ale bez strašení, a pokračuje jako klasická horská dráha. Doporučuji.
 • Imagination: Bau und Test Center, DUPLO Express, DUPLO Spielplatz - myslel jsem, že jsme prošli celý park, ale tady jsme nebyli. Die Galerie der Fußballstars - to se mi líbilo, pravda jen mě, nikomu jinému to nic neříkalo, ale jsou skutečně k poznání. Doporučuji. LEGO Arena - místo, kde se během dne konají různá vystoupení, letos artisté, klaun a kouzelník. A bývá plno. My jsme se dívali jen chvíli, pak mě přestalo bavit překládání z němčiny. Aussichtsturm - vyhlídková věž, prosklený prstenec vystoupá do výšky za současného otáčení. Velká fronta a navíc moje neláska k výškám, nebyli jsme. DUPLO Wasserspass - hezké, ale vody jsme si užili shora, nebyli jsme. Pokud pojedete v horku, doporučuji. Kids Power Tower - sednete si na dvojsedačku a šplháte do výše. Pokud se díváte na Ninja faktor, je to jako čtvrtý úsek :-) Doporučuji. Tret-o-Mobil - šlapací vozítka ve výšce, okruh nad částí parku. Doporučuji. Nebojte se, nemusíte šlapat, je to jen efekt. Bohužel velké fronty.
 • Land der Abenteuer: Abenteuer Spielplatz - opět prolézačky, tentokrát trochu víc provazů. Kanu X-pedition - posadíte děti do kánoe, proud je unáší kolem dinosaurů a podobných potvor, mohou i pádlovat, ale není to nutné. Pro menší děti doporučuji. Safari Tour - samohybná autíčka projíždí kolem zvířat postavených z lega. Pokud chcete vidět kostičkovaného krokodýla, doporučuji. Dschungel X-pedition - "horská" dráha na lodích. My jsme nebyli (viz mokro výše), ale vypadalo to dobře.
 • LAND DER PIRATEN: Piratenspielplatz - další dětské hřiště s prolézačkami. Käpt'n Nicks Piratenschlacht - vodní střílečka, vynechali jsme (mokro). Piratenschule - znáte houpací loď z poutě? Tak tahle se navíc ještě točí kolem dokola. Doporučuji, i když se opět musela obejít beze mě.
 • LEGO X-TREME: LEGOLAND ATLANTIS by SEA LIFE - po krátkém filmu, ve kterém se Legáček potopí s ponorkou pod hladinu moře a dopluje do Atlantidy, jste vypuštěni do pavilonu, který je stylizován právě jako Atlantida a je vlastně akváriem. Můžete vstoupit do kupole a ryby pak plavou všude kolem, procházíte tunelem se stejným efektem. Pokud není velká fronta a chcete vidět žraloka (trochu větší kapesní vydání, cca metr) , doporučuji. Wasserspiele a Wasserspielplatz - nebyli jsme, bylo mokro, ale v horku určitě osvěží. Fahre deinen Monster Truck, LEGO Akademie, MINDSTORMS Center - nebyli jsme, velké fronty. LEGO Studios - prezentováno jako 4D kino. Je to klasické 3D kino s polarizačními brýlemi a daleko větším prostorovým efektem, než je obvyklé. K tomu nastupuje ono 4D - mírně se promítá i na okolní stěny (padá tam listí, jsou vidět odlesky majáku) a k tomu zvláštní efekty (po pádu předmětu se na jevišti zapráší, když prší nebo sněží, padá voda nebo sníh i na vás). My jsme viděli Bořka stavitele, bohužel je film jen v němčině, ale dá se zkouknout i bez ní. S dětmi povinné, ale velmi doporučuji i pro dospělé. Wellenreiter - "kolotoč" na vodě, vynechali jsme, příliš vody, ale vypadá to dobře. LEGO Test Strecke - testovací dráha pro LEGO autíčka. Nejdrsnější horská dráha v parku, byli jsme dvakrát včetně šestiletého syna, vřele doporučuji. Techno Schleuder - motanice pro hlavu. Točí se to celé dokola, plus točí se každá trojice kolem své osy, plus může se točit každý "šálek" kolem své osy. Opět jsem nebyl, ale doporučuji.
 • Miniland: Tak kvůli tomu jsem do Legolandu jel. Přes 25 milionů kostiček poskládaných do budov a ulic známých měst, do známých budov, ale i třeba do letadla Airbus A380. Lodě plují, letadlo pojíždí po dráze, auta a vlaky se samozřejmě také pohybují. A mnichovská Allianz Arena je úchvatná. Rozměry 5 x 4,5 x 1 metr, blesky fotoaparátů v hledišti, vytahující se vlajky, zpívané chorály... Nutnost.
Jak se tak dívám, líbilo se mi všechno a co je důležité - spokojené byly i děti. Těch najetých 750 kilometrů a desetihodinová návštěva za to stály. :-)
PS: Nezapomeňte na cestovní pojištění.
Existuje verze .


více..., komentáře (11)

Jak šetřit peníze i životní prostředí

Jak ušetřitByli jsme na dovolené v Itálii. A tam mě napadlo, jak se dá ušetřit peněženka i životní prostředí. Podívejte se na obrázek. Zátky (uzávěry, víčka) na plastové lahve poznáte sami. Protřední je z Čech, dvě krajní z Itálie. Proč jsou ty u nás používané vyšší, než italské? Tím se potřebuje více materiálu, zátky jsou dražší. A zatěžují více i životní prostředí. Není to snadná cesta, jak všem ulehčit?
Pravda, vůbec netuším, kolik by stálo předělat všechny linky na nový typ.


více..., komentáře (0)

Kam se vejdou dvě, vejdou se i tři auta

Tohle tvrdí můj známý: "Kam se vejdou dvě, vejdou se i tři auta." Samozřejmě je řeč o silnici. A pravdivost tohoto tvrzení si můžete ověřit v Polabí. Tam se dost často vidí, že protijedoucí auta jedou po bílé čáře oddělující krajnici a mezi nimi jede auto třetí. Nemusíte tak s předjížděním čekat, až bude protisměr volný. Problémem je, že s tím musí počítat všichni tři. Včera jsem viděl, jak auto uhnulo a druhé vyrazilo. Bohužel řidič v protisměru nebyl na podobný manévr připraven a dost se lekl. Pokud jste tedy druhým v řadě, doporučuji počkat, až bude naprosto jasné, že vám uhne i protijedoucí.
PS: Modifikací rčení je "Kam se vejdou tři, vejdou se i čtyři auta." I to jsem už zažil. :-)


více..., komentáře (0)

Může starosta oddávat?

Kdo může oddávat? Podle § 4 zákona č. 94/1963 Sb. starosta, místostarorosta nebo pověřený člen zastupitelstva. No jo, ale co když je starosta rozvedený?
Podle zákona tedy oddávat může, ale řekl bych, že na to nemá právo. Přece nemůže vést řeč o tom, jak je vstup do manželství závažný krok a že to je navždy a jak je to krásné.
Alespoň u nás to platí, starosta neoddává.


více..., komentáře (1)

Slepá ulice, nebo slepí řidiči?

Znamená "slepá ulice" to, že ulice nikam nevede? Že ji (nikoliv jí) nelze projet? Já si myslím, že ano. Pohled z okna napovídá, že spousta řidičů má jiný názor. Nebo nesleduje značky.
Nicméně na konci - u té díry, která skutečně nejde projet - změní názor, otáčí se a vrací. Holt, když si někdo nedá říct...


více..., komentáře (0)

Pro tupější - raději dvakrát

Raději dvakrát Jezdil jsem po Příbramsku a vesnice a města tam měla značky označující začátek a konec obce dvakrát. Zřejmě se silničáři připravovali na jejich výměnu. Nebo to mělo znamenat "Až tady je konec města, až sem jsi měl jet padesát. Radši ti sem dáme značku dvakrát."?

více..., komentáře (0)

Dovolená v Bibione - tipy a triky po pěti letech

Po pěti letech jsme opět strávili dovolenou v Bibione. Při té poslední jsem sepsal jsem dva články s tipy pro cestu i pobyt. Když se na ně dnes dívám, některé stále platí, některé bych upravil nebo opravil.
 • Cestovat můžete samozřejmě po dálnici. Pokud jedete po rakouské A10 a nejedete v noci, připravte se na frontu před tauernskými tunely. Už v půl sedmé ráno hlásili v dopravním zpravodajství kilometrovou frontu. Nebo .... nebo jeďte malou objíždkou přes Ober- a Untertauern, viz mapa. Ušetříte si nervy a pravděpodobně i čas místo stání v koloně, určitě pět euro za mýtné (zaplatíte jen čtyři místo devět padesát za průjezd tunely) a to je pět zmrzlin (viz dále) :-) a taky uvidíte Alpy shora, nejen zdola.
 • Zmrzlina. Standarní cena euro za kopeček, který se ovšem s našimi nedá srovnat, je tedy lepší mluvit o porci. Vyzkoušeli jsme jich několik, největší porce a dobrou zmrzlinu mají v Casa del Gelato na začátku pěší zóny (mapa).
 • Možná bydlíte v hotelu, možná si s sebou vezete kufr konzerv, možná budete nakupovat jídlo na místě. Mám pro vás tři tipy na obchody na větší nákup. Nemohu říct, který je nejdražší a který nejlevnější. Je to stejné jako u nás, někde to a jinde ono. A slíbené tipy: první, druhýtřetí. A ceny? Například balená voda od 0,14 za litr a půl nebo pečivo (chléb mi přišel takový nasladko, kupovali jsme tedy bílé pečivo různých tvarů - housky, žemle, rohlíky) 2,10 až 3,50 za kilogram (prodává se na váhu, nikoliv kusy jako u nás). Kupovali jsme si i pizzu. U okénka "přes ulici". Pizza margherita, nejlevnější, stojí asi 6,50 normální velikost průměr 30 cm, rodinná, maxipizza pak 10 EUR, ta má průměr 50 cm. Další druhy, kde je kromě rajčat a mozzarelly i něco navíc, jsou dražší. Nebo taky nemusí. Pokud zajdete sem. Pod sloganem It's good, it's soooo good zde prodávají pizzu tři mladíci (připadali mi víc turecky, než italsky) a ti mají za deset euro dokonce čtyři druhy. Margheritu, šunkovou, tuňákovou a s lilkem. Další už jsou taky dražší. Slogan sice mají anglický, ale stejně jako celé Bibione i oni mluví pouze italsky a německy.
 • Pokud máte v úmyslu přivézt si domů nějakou italskou módu, asi uspějete. Ale rozhodně větší šanci budete mít nakoupit u asijských prodavačů. Ano, nejen u nás je jich spousta, do Itálie se už taky propracovali.


více..., komentáře (1)

Chcete květinu? Vyberte si...

Mečík - Gladiola, foto wikipedia.orgSamosběr jahod. Přijedete k poli, dostanete košíček, nasbíráte si do něj jahody, necháte si je zvážit a zaplatíte. Míň než v obchodě, protože jste si je nasbírali sami, navíc můžete i ochutnávat během sběru. Takto to funguje i u nás.
V Německu jsem viděl něco podobného. "Blumen zum Selbstschneiden" se to jmenuje. Přijedete k poli, vyberete si kytku, ustřihnete si ji (nástoj ovšem musíte mít svůj) a zaplatíte. Jediným háčkem je to, že nikoliv majiteli nebo hlídači pole, ale do kasičky, která stojí na kraji vedle ceníku. Prostě samoobsluha bez personálu. Mohlo by tohle fungovat u nás?


více..., komentáře (0)

Kolik se dá jet v tunelu?

Kolik se dá jet v dálničním tunelu, aby to bylo bezpečné? Cestou na dovolenou jsem jich projel několik. Několik je asi dvacet tři. Tam - stejný počet zpět. V Itálii v nich rychlost není omezena vůbec, můžete tedy v nich jet vesele sto třicet, v Rakousku je před tunely značka omezující rychlost, nejčastěji na sto kilometrů za hodinu.
U nás jezdím tunelem jediným. Na "plzeňské" D5 skrz Valík. Ve srovnání s výše zmiňovanými tunely je to vlastně jen myší díra, vždyť je vidět z jednoho konce na druhý. Ale rychlost je v něm omezena na osmdesátku a na portále svítí oznámení "Pozor, měření rychlosti radarem." Při otevření tunelu / tunýlku se psalo, že tam bude omezení rychlosti, ale pokud se během testovacího provozu nestane nic závažného, zvýší se hranice na stovku. V říjnu bude tunel v provozu čtyři roky, o dopravní nehodě jsem neslyšel, nečetl a přesto jezdíme pořád pomalu. Není to škoda? Kolik se bude jezdit v nových tunelech na obchvatu Prahy?


více..., komentáře (1)

Tohle musela vymyslet feministka

Věčné boje o prkénko na záchodě. "Ty jsi ho nesklopil", "je zase mokré", "taky bys mohl vsedě"... Ale já jsem teď potkal jedno, to musela vymyslet feministka. Pravda, nebylo to zrovna prkénko, ale jen kousek tenoučkého plastu. Ale žádné problémy se sklápěním. To prostě nahoře nedrželo. V okamžiku, kdy jsem ho pustil, padlo zpět na mísu. A teď si představte, že vám chce. Hodně chce. Rychle rozepnout poklopec, zvednout prkýnko, podruhé, potřetí, vymyslet, jak bude držet .... Tak co? Stihli jste? Já naštěstí ano, ale hezky jsem si zanadával.

více..., komentáře (1)

Ovoce a zelenina první jakosti

Existuje to ještě? Kdy jste viděli naposledy nápis "Banány, 1. jakost, 29,90 Kč/kg"? Místo banány si můžete doplnit mrkev, jablka, paprika, broskve, prostě jakýkoliv druh zeleniny nebo ovoce a jakoukoliv cenu. To je alibi, aby obchodníci po nálezu nahnilého ovoce mohli říct: "Ale milá paní, vždyť je to druhá jakost, co byste chtěla?"

více..., komentáře (1)

Místa, kde se přestupuje zákon

Znáte nějaké místo, kde se pravidelně porušuje zákon? Já bych měl dva tipy, v obou případech jde o zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, chcete-li pravidla silničního provozu.
Prvním místem je dálniční přivaděč z Plzně na D5, sjezd 89. Jde o čtyřproudovou silnici, kde se směrem od Plzně vesele jezdí v levém pruhu. Vždyť přece na konci pojedu rovně, na Domažlice, tak proč nebýt připraven o kilometr a půl dřív? Zvlášť, když mi navigace říká "za chvíli pojedete vlevo".
Druhým mým oblíbeným místem je pražský Barrandovský most směrem od Jižní spojky na Smíchov. Přestupky se páchají v úseku nájezd od Modřan - sjezd na Strakonice, Plzeň. V těchto místech jsou tři pruhy. Dva značené tranzit (právě směr Strakonice, Plzeň) a jeden směr Smíchov. Ten je oddělený kombinací plné a přerušované čáry, vjet do něj tedy lze, vyjet nikoliv. Ovšem chytré hlavy (nikoliv jen z NDR) přišly na to, že ausgerechnet tento pruh jezdí nejrychleji a tak spousta vychcánků jede v něm, ale pak přes plnou čáru přejede a pokračuje na Strakonice nebo Barrandov.


více..., komentáře (0)

Co takhle frappé?

Řekové nevymysleli jen stávky, brzký odchod do důchodu, odměny za včasný příchod do práce, jak se v současnosti píše snad úplně všude. Vymysleli i frappé, tedy ledovu našlehanou kávu. Existuje sice speciální šlehač na jeho výrobu, ale já si ho dělám v šejkru. A jak na to? Recept najdete na např. foodlife.cz.
Já právě jedno piju, jen vodu jsem vynechal a dělám si ho z mléka. Ale to už pak není frappé. ;-)


více..., komentáře (0)

Jak to asi vypadá v Německu?

Včera jsem byl v Německu. Taky nakupovat. A koukal jsem, co všechno se dá prodávat v německých barvách v rámci fotbalové horečky při probíhajícím mistrovství světa.
Sušenky, oplatky, energy drink, brambůrky, křupky, šály, dresy, čepice, ale i WC blok, ten mě dostal nejvíce. :-) Do toho vlajka minimálně na každém druhém autě. Říkal jsem, jak to tam asi bude vypadat, když prohrají s Angličany. A teď by mě zajímalo, jak to tam vypadá teď, po jasném vítězství 4:1. Viděl jsem jen kousek, od 3:1 do 4:1, ale vypadalo to konečně jako fotbal.


více..., komentáře (0)

Poslední komentáře

 • Jedna nerovná se jedna:
  "Tak tohle jsem si musel přečíst dvakrát, než mi to došlo. Ale pak jsem se smál m ... "
 • Jedna nerovná se jedna:
  "Na to narazil už ten římský setník, který chtěl pro sebe a své čtyři kumpány v j ... "
 • Přestal vám fungovat klíč s DO?:
  "Dobrý den, nebo ahoj, podle potřeby. U mého Forda Focusu II, rv 2005 jsem podle ... "
 • Nejčtenější zápisky

  Bojíte se mluvit anglicky?
  (08. 08. 2019, 231x)
  Zbývá mi měsíc?
  (01. 08. 2019, 166x)
  Dal jsem #DámLitr
  (31. 08. 2019, 128x)
  Co zbytečného si pamatujete?
  (14. 09. 2019, 107x)

  Vyhledávání


  Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS