Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 598 nalezených)

Jste jí oporou?

A teď nemyslím "tu vaši".
Paní sedící v autobusu přes uličku spadl na zem šátek. Inu paní se zvedla, opřela se o mou nohu, ohnula se, zvedla šátek, pustila se mě a zase si sedla. A jelo se dál. Ani netušila, že se nedržela sedačky.
Byl jsem jí oporou. :-)


více..., komentáře (0)

Když na vás houká autobus

Dnes jsem jel poprvé Prahou po otevření jihozápadní části okruhu. A byl jsem zvědavý, jestli to bude skutečně tak pohodová jízda, jak to všichni malovali. Byla, skoro.
Z Plzně na východ to šlo v pohodě. Sice jsem si představoval ještě trochu víc místa, ale v podstatě se jelo naprosto bez zdržování. Zpátky to bylo horší. To už bylo docela husto. Ale pak najednou sjezd na brněnskou dálnici a .... a pohoda, klídek. Tři pruhy, pár aut. Ale ještě zpátky k tomu sjezdu. Před ním byla menší kolona. Jak tak stojím, najednou se vedle mě ozvala siréna. Hledám sanitu, policejní nebo hasičské auto. Ale nikde nic, jen vedle mě autobus. A pak mi to došlo. On ten autobus měl na sobě fialový pruh - vězeňská služba. A dokonce nebyl jeden, ale tři. Asi se jim nechtělo stát v koloně, tak si pustili maják a sirénu.
A ještě jednu zajímavou věc jsem viděl. Kousek za Barrandovským mostem směrem na Smíchov stálo policejní auto, maják blikal. A jak jsem se blížil k "myší díře", viděl jsem, že před ním stojí odstavené auto a policista ho tlačí ke straně. Pak že jsou k ničemu. Pomáhají a v tomto případě i chránili.


více..., komentáře (0)

Co všechno se musí překládat?

Představte si hotel. Hotel Praha. Ne v Praze, kousek od německých hranic. Je nutné mít reklamní cedule označující směr k hotelu s nápisem Hotel Praha / Hotel Prag? Je nutné překládat název hotelu? Mně se to vůbec nelíbí.

více..., komentáře (0)

Jak se soutěží u nás a v Rakousku

Jedna nejmenovaná síť čerpacích stanic pořádala soutěž u příležitosti premiéry jednoho nejmenovaného filmu. No dobře OMV a Shrek 4. Natankujete za pět set a dostanete stírací los. Na ten můžete něco hned vyhrát, nebo za osm nevýherních dostanete skleničku.
U nás si musím o los říct a paní za pultem, která si jich hromádku škrabala, udělá kyselý obličej a jeden mi dá. Když jsem cestou na dovolenou natankoval v Rakousku, paní za pultem dceři dala s úsměvem i ten, který si nevzal pán přede mnou. Dobře, řeknete si, že to bylo jen kvůli dceři. Nebylo. V Čechách, na jiné benzínce, šla se mnou dcera a zase jsem si o los musel říct. Pravda, už bez protáhlého obličeje.
A ještě jeden rozdíl mezi zeměni: u nás byla sklenička zadarmo, v Rakousku za půl eura.


více..., komentáře (0)

Málo místa na parkování?

Málo místa na parkování Stažujete si, že nemáte kde zaparkovat? Že je málo míst na parkování?
Ve Staňkově zřejmě podobné problémy nemají. Paní přijela, najela ještě hůř než na fotografii, couvla, vylepšila to a vystoupila. Manžel se jí snažil naznačit, že by to mohlo být ještě lepší, na to ona pouze mávla rukou, zamkla a oba odešli.


více..., komentáře (0)

ČSSD se zbláznila

Strana, která má ve stanovách povinné místo pro ženu ve vedení strany a přesto není schopna toto místo obsadit, se asi zbláznila. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč v Plzni kandidovala na prvním místě v krajských volbách žena, v obecních je první žena a do senátu .... ano, žena. Že by ČSSD namlsalo mohutné kroužkování dnes už bývalé hejtmanky ve volbách do poslanecké sněmovny? Myslí si, že Plzeňáci jsou na ženský?

více..., komentáře (0)

Přehnaná genderová vyváženost

Někoho uráží, že do školy chodí žáci a je tam učitelský sbor. Jako by tam nechodily i holky a neučily především učitelky. To bych ještě pochopil.
Ale teď jsem poznal jednu mladou paní, která se jmenuje Martina Novák. Nedejbože, kdybyste jí snad řekli Nováková. Byla by schopna vás roztrhat. No jo, ale jak se skloňuje? Viděl jsem paní Novák? Martinu Novák? Viděl jsem Novák? Potkal jsem Nováka s Novák? Nepřijde vám to (trochu) úchylné?


více..., komentáře (0)

Kdo jim to má říct?

Začal školní rok a je to tu zase. Hezcí mladí lidé plní energie, kteří s námi jezdí hromadnou dopravou. Ale kdo jim má říct, že když přijdou na zastávku poslední, neměli by nastupovat první? Že pokud sundají batoh, jehož nošení je zdravé pro záda, vejde se nás do tramvaje / autobusu víc? Že by měli pustit sednout staršího člověka sednout?
Měli by to vědět z domova? Nebo se to musí dozvědět až v autobusu?


více..., komentáře (1)

Passat na tebe!

Jel jsem si takhle po dálnici, předjíždím pomaleji jedoucí auto a vidím, jak se na mě zezadu řítí dvě světla. Sakra, ten ani nezpomaluje, to mě snad chce smést ze silnice? Stihnu mu uhnout? No taktak jsem stihnul, ale nevím, jestli to měl řidič tak skvěle spočítané nebo odhadnuté, nebo to byla náhoda. Hele, Volkswagen Passat, policejního pasáta na tebe!
Za chvíli jsem ho potkal znovu. A co myslíte? Stál na krajnici, za zadními okny mu blikaly modré majáky a vystupoval z něj policista. Kráčel k Audi, jehož řidič se zřejmě nechal vyprovokovat.


více..., komentáře (0)

Legoland Německo - tipy a triky

Legoland - postavička u vchodu Přemýšlíte nad návštěvou Legolandu? Nemusíte do toho originálního v Dánsku, dva jsou i u našich sousedů v Německu. Jeden v Berlíně, druhý v Günzburgu u Ulmu. My jsme navštívili ten druhý a z návštěvy mám pár informací. A taky fotografií, fotil jsem především výtvory postavené z Lega, atrakce najdete na stránce legoland.de.
 • Nemusíte jet s cestovkou, Z Prahy je to 470 km stále po dálnici, webové mapy píší 4 hodiny 17 minut, ale v Německu není rychlost na dálnici omezená ;-) I když ani to neplatí. Narazil jsem na omezení na dvou poměrně dlouhých úsecích - v jednom se smí jezdit maximálně 120 km/h, v druhém nesmí předjíždět nákladní auta.
 • Pokud se rozhodnete jet sami, co takhle koupit vstupenky přes internet? Rodinná vstupenka stojí 144 €, koupená přes internet jen 99 €. A to se už vyplatí. Platí se kartou, mailem pak dostanete soubor PDF s čárovým kódem, který si vytisknete a s ním mohou jít až čtyři osoby do parku.
 • Pokud si nechcete vézt jídlo, doporučuji zamyslet se nad vstupenkou nazvanou Schlemmerticket. To je rodinná vstupenka včetně poukázky na čtyři hlavní jídla, čtyři velké nápoje, čtyři porce zmrzliny, dvě cukrové vaty (nehledejte stánek, který znáte od nás, mají ji balenou v každé restauraci v cca litrovém kelímku) a dva horké nápoje, nejspíš si dáte kávu. Za to byste na místě zaplatili 227 €, přes internet 139 €. Postup je stejný: platba kartou, vytisknout čárový kód, s ním přes vchod, navíc pak v kanceláři vlevo za vchodem vyzvednout poukázky na jídlo (na každé dostanete jednu, pak si je postupně měníte).
 • Legoland se otevírá v deset ráno, zavírá se podle sezóny. Nemusíte se bát, parkoviště je skutečně dostatečně velké. Za parkování se platí 5 € v automatu za východem. S lístkem pak projedete automatickou závorou na parkovišti. Kdy přijet? V deset hodiny byla u kasy velká fronta, mně to bylo jedno, měl jsem lístek z domova a u turniketu téměř prázdno.
A kam byste si měli zajít? Na jaké atrakce? Vezmeme to od vchodu po směru hodinových ručiček.
 • Lego City: LEGO Fabrik - po krátkém filmu vejdete do továrny, kde uvidíte, jak se barevný granulát promění v potištěnou kostičku, kterou na konci linky dostanete. Doporučuji. LEGOLAND Express - klasická projížďka vláčkem po části Legolandu. Pokud není velká fronta doporučuji. Die Werft - obyčejné, jen trochu větší dětské hřiště s prolézačkami. Pokud zbyde čas. Flughafen - kolotoč pro menší děti, jen místo labutí jsou na něm letadla. Hafen Rundfahrt - byly přeháňky, nenavštívili jsme, neměl jsem chuť na více vody. Junior Fahrschule - autíčka na elektrický pohon pro děti do šesti let. Jezdí po okruhu, na konci jízdy dostanou vlastní řidičský průkaz. Doporučuji, zvlášť červené auto, je nejrychlejší. BIONICLE Power Builder - ukázku najdete už před pavilonem. Sednete si do dvojsedačky, pořádně připevníte jako na horské dráze a robotická ruka s vámi začne točit a třást, první pohyb je otočení vzhůru nohama. Doporučuji, ale s dcerou musela jít manželka, já bych asi nepřežil :-) Hyundai Fahrschule - všechna auta v parku jsou Hyundai, nebo bezejmenná. Skutečná autoškola pro děti 7 až 13 let. Trvá třikrát patnáct minut - teorie, jízdy a vyřízení řidičáku (test, vyplnění, fotografie, výroba). Pokud dítě umí německy, proč ne, my jsme nevyužili.
 • Země rytířů: Goldsuche - hledáte zlato v potoce, pak si za nalezené nugety můžete koupit (!) zlatou minci. Nenadchlo mě to. Drachenjagd - menší horská dráha pro menší děti. Doporučuji. Ritterturnier - dráha pro menší děti, kde se svezou, pohoupou a dřevcem srazí panáka. Pro menší ano. Raupenritt - něco jako lochneska. Jezdí nikoliv po šikmé ploše, ale po vlnité dráze a to pekelně rychle. A když si myslíte, že je to za vámi, jede se dozadu. Doporučuji, i když i tady byla manželka. Feuerdrache - vstup je hradem. Začíná to jako dům hrůzy, ale bez strašení, a pokračuje jako klasická horská dráha. Doporučuji.
 • Imagination: Bau und Test Center, DUPLO Express, DUPLO Spielplatz - myslel jsem, že jsme prošli celý park, ale tady jsme nebyli. Die Galerie der Fußballstars - to se mi líbilo, pravda jen mě, nikomu jinému to nic neříkalo, ale jsou skutečně k poznání. Doporučuji. LEGO Arena - místo, kde se během dne konají různá vystoupení, letos artisté, klaun a kouzelník. A bývá plno. My jsme se dívali jen chvíli, pak mě přestalo bavit překládání z němčiny. Aussichtsturm - vyhlídková věž, prosklený prstenec vystoupá do výšky za současného otáčení. Velká fronta a navíc moje neláska k výškám, nebyli jsme. DUPLO Wasserspass - hezké, ale vody jsme si užili shora, nebyli jsme. Pokud pojedete v horku, doporučuji. Kids Power Tower - sednete si na dvojsedačku a šplháte do výše. Pokud se díváte na Ninja faktor, je to jako čtvrtý úsek :-) Doporučuji. Tret-o-Mobil - šlapací vozítka ve výšce, okruh nad částí parku. Doporučuji. Nebojte se, nemusíte šlapat, je to jen efekt. Bohužel velké fronty.
 • Land der Abenteuer: Abenteuer Spielplatz - opět prolézačky, tentokrát trochu víc provazů. Kanu X-pedition - posadíte děti do kánoe, proud je unáší kolem dinosaurů a podobných potvor, mohou i pádlovat, ale není to nutné. Pro menší děti doporučuji. Safari Tour - samohybná autíčka projíždí kolem zvířat postavených z lega. Pokud chcete vidět kostičkovaného krokodýla, doporučuji. Dschungel X-pedition - "horská" dráha na lodích. My jsme nebyli (viz mokro výše), ale vypadalo to dobře.
 • LAND DER PIRATEN: Piratenspielplatz - další dětské hřiště s prolézačkami. Käpt'n Nicks Piratenschlacht - vodní střílečka, vynechali jsme (mokro). Piratenschule - znáte houpací loď z poutě? Tak tahle se navíc ještě točí kolem dokola. Doporučuji, i když se opět musela obejít beze mě.
 • LEGO X-TREME: LEGOLAND ATLANTIS by SEA LIFE - po krátkém filmu, ve kterém se Legáček potopí s ponorkou pod hladinu moře a dopluje do Atlantidy, jste vypuštěni do pavilonu, který je stylizován právě jako Atlantida a je vlastně akváriem. Můžete vstoupit do kupole a ryby pak plavou všude kolem, procházíte tunelem se stejným efektem. Pokud není velká fronta a chcete vidět žraloka (trochu větší kapesní vydání, cca metr) , doporučuji. Wasserspiele a Wasserspielplatz - nebyli jsme, bylo mokro, ale v horku určitě osvěží. Fahre deinen Monster Truck, LEGO Akademie, MINDSTORMS Center - nebyli jsme, velké fronty. LEGO Studios - prezentováno jako 4D kino. Je to klasické 3D kino s polarizačními brýlemi a daleko větším prostorovým efektem, než je obvyklé. K tomu nastupuje ono 4D - mírně se promítá i na okolní stěny (padá tam listí, jsou vidět odlesky majáku) a k tomu zvláštní efekty (po pádu předmětu se na jevišti zapráší, když prší nebo sněží, padá voda nebo sníh i na vás). My jsme viděli Bořka stavitele, bohužel je film jen v němčině, ale dá se zkouknout i bez ní. S dětmi povinné, ale velmi doporučuji i pro dospělé. Wellenreiter - "kolotoč" na vodě, vynechali jsme, příliš vody, ale vypadá to dobře. LEGO Test Strecke - testovací dráha pro LEGO autíčka. Nejdrsnější horská dráha v parku, byli jsme dvakrát včetně šestiletého syna, vřele doporučuji. Techno Schleuder - motanice pro hlavu. Točí se to celé dokola, plus točí se každá trojice kolem své osy, plus může se točit každý "šálek" kolem své osy. Opět jsem nebyl, ale doporučuji.
 • Miniland: Tak kvůli tomu jsem do Legolandu jel. Přes 25 milionů kostiček poskládaných do budov a ulic známých měst, do známých budov, ale i třeba do letadla Airbus A380. Lodě plují, letadlo pojíždí po dráze, auta a vlaky se samozřejmě také pohybují. A mnichovská Allianz Arena je úchvatná. Rozměry 5 x 4,5 x 1 metr, blesky fotoaparátů v hledišti, vytahující se vlajky, zpívané chorály... Nutnost.
Jak se tak dívám, líbilo se mi všechno a co je důležité - spokojené byly i děti. Těch najetých 750 kilometrů a desetihodinová návštěva za to stály. :-)
PS: Nezapomeňte na cestovní pojištění.
Existuje verze .


více..., komentáře (11)

Jak šetřit peníze i životní prostředí

Jak ušetřitByli jsme na dovolené v Itálii. A tam mě napadlo, jak se dá ušetřit peněženka i životní prostředí. Podívejte se na obrázek. Zátky (uzávěry, víčka) na plastové lahve poznáte sami. Protřední je z Čech, dvě krajní z Itálie. Proč jsou ty u nás používané vyšší, než italské? Tím se potřebuje více materiálu, zátky jsou dražší. A zatěžují více i životní prostředí. Není to snadná cesta, jak všem ulehčit?
Pravda, vůbec netuším, kolik by stálo předělat všechny linky na nový typ.


více..., komentáře (0)

Kam se vejdou dvě, vejdou se i tři auta

Tohle tvrdí můj známý: "Kam se vejdou dvě, vejdou se i tři auta." Samozřejmě je řeč o silnici. A pravdivost tohoto tvrzení si můžete ověřit v Polabí. Tam se dost často vidí, že protijedoucí auta jedou po bílé čáře oddělující krajnici a mezi nimi jede auto třetí. Nemusíte tak s předjížděním čekat, až bude protisměr volný. Problémem je, že s tím musí počítat všichni tři. Včera jsem viděl, jak auto uhnulo a druhé vyrazilo. Bohužel řidič v protisměru nebyl na podobný manévr připraven a dost se lekl. Pokud jste tedy druhým v řadě, doporučuji počkat, až bude naprosto jasné, že vám uhne i protijedoucí.
PS: Modifikací rčení je "Kam se vejdou tři, vejdou se i čtyři auta." I to jsem už zažil. :-)


více..., komentáře (0)

Může starosta oddávat?

Kdo může oddávat? Podle § 4 zákona č. 94/1963 Sb. starosta, místostarorosta nebo pověřený člen zastupitelstva. No jo, ale co když je starosta rozvedený?
Podle zákona tedy oddávat může, ale řekl bych, že na to nemá právo. Přece nemůže vést řeč o tom, jak je vstup do manželství závažný krok a že to je navždy a jak je to krásné.
Alespoň u nás to platí, starosta neoddává.


více..., komentáře (1)

Slepá ulice, nebo slepí řidiči?

Znamená "slepá ulice" to, že ulice nikam nevede? Že ji (nikoliv jí) nelze projet? Já si myslím, že ano. Pohled z okna napovídá, že spousta řidičů má jiný názor. Nebo nesleduje značky.
Nicméně na konci - u té díry, která skutečně nejde projet - změní názor, otáčí se a vrací. Holt, když si někdo nedá říct...


více..., komentáře (0)

Pro tupější - raději dvakrát

Raději dvakrát Jezdil jsem po Příbramsku a vesnice a města tam měla značky označující začátek a konec obce dvakrát. Zřejmě se silničáři připravovali na jejich výměnu. Nebo to mělo znamenat "Až tady je konec města, až sem jsi měl jet padesát. Radši ti sem dáme značku dvakrát."?

více..., komentáře (0)

Poslední komentáře

 • Jak zadám kód rádia ve Fordu?:
  "Díky moc, usetřil jste mi cestu do servisu. Jasně, stručně, srozumitelně…. ... "
 • Přestal vám fungovat klíč s DO?:
  "Fakt to funguje, Ford Fusion vyrobený v roce 2011..."
 • Jedna nerovná se jedna:
  "Tak tohle jsem si musel přečíst dvakrát, než mi to došlo. Ale pak jsem se smál m ... "
 • Nejčtenější zápisky

  Děkuji je zakázané slovo?
  (29. 10. 2019, 285x)
  Vystřelili byste?
  (31. 10. 2019, 270x)

  Vyhledávání


  Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS