Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 550 nalezených)

Vánoční nálada uprostřed srpna

Včera jsme s dcerou jeli kolem vodního hradu Švihov. Tak jsem začal vyprávět, že se tu natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. A vyprávěl, co že to je vlastně za film a jak se natáčí a že tam je písnička Kdepak ty ptáčku hnízdo máš. A večer jsme probírali DVD, co že si pustíme a nakonec jsme skončili u Popelky. Krásná vánoční nálada i bez reklam na Coca-Colu.

více..., komentáře (0)

Turecko - poznáte zadek?

Renault Clio Dnes už naposledy o dovolené v Turecku.
Co pít v Turecku? To záleží na vás. Pokud budete chtít ochutnat místní pálenku, které se říká rakije, rakija nebo raki a byli jste v Řecku, klidně můžete odolat. Zřejmě jste tam ochutnali ouzo, rakije je v podstatě to samé. Anýzový základ, čistá tekutina vonící jako pendrek, po smíchání s vodou zmléční. A co takhle víno? Přiznám se, že víno piji, ale vůbec nejsem znalec, no spíš mu nerozumím, možná vám to prozradí obblíbené odrůdy Müller Thurgau a Frankovka. I v Turecku jsme si víno dali. Bílé i červené. Bílé jen jednou, bylo tak kyselé, že je podezřívám, že to byl zředěný ocet. Červené už mi chutnalo, bylo Frankovce dost podobné.
Při all-inclusive nezhubnete. Já jsem přibral kilo a půl. Jídla plno, k tomu sladké džusy nebo limonády. Výstupy na tobogán a večerní procházky to už nezachrání.
Renault SymbolPoznáte ten zadek? Řeč je o dvou obrázcích u článku. Takhle na první pohled je to jasné. Renault Thalia. Ale zkuste obětovat pohled i druhý. V Turecku neznají Thalii. Jezdí tam buď Clio (na prvním obrázku) nebo Symbol (na druhém).


více..., komentáře (0)

Obyvatelé Česka jsou mírumilovní

Alespoň většinou. Teda snad. Ale vysvětlujte to světu.
První zlatá z olympiády pro českého reprezentanta, tedy reprezentantku - Kateřina Emmons, střelba, vzduchová puška. Druhý den, druhá zlatá medaile - David Kostelecký, střelba, trap, brokovnice. A o kom se mluví jako o naší největší naději na zlato? Barbora Špotáková, oštěp.
A teď vysvětlujte, že se u nás neválčí.


více..., komentáře (0)

Jde především o prevenci

To říkají města, když si pořizují radary na měření rychlosti. A pak jsou kolem nich dohady a soudy. Může soukromá firma měřit rychlost? Může ji měřit městská policie? Kam mají jít pokuty? Hlavně prevence, že? Sníží se rychlost, ubyde nehod, více bezpečí...
A nebo..... V Hradci Králové tento týden odpískali před rokem vypsané výběrové řízení. Právě kvůli dohadům, zda soukromá firma může, nebo nesmí měřit a uchovávat data. Ale mě zaujala jiná věc. V onom výběrovém řízení je sice řeč o bezpečnosti a prevenci, ale taky "Vítězná firma za to v příštích čtyřech letech dostane 700 milionů, na pokutách ale do městské pokladny přiteče odhadem téměř 1,2 miliardy." Pět set milionů za čtyři roky. Tak bych řekl, že prevence je jen krásná zástěrka. Kdyby šlo hlavně o ni, tak se budou budovat jiné systémy - radar, který vám ukazuje rychlost, semafor spojený s radarem (pokud jedete rychle, rozsvítí vám červenou), zpomalovací šikany při vjezdu do města, do obytných částí (ne přiblblé hrboly).... Stejně jako v Německu.


více..., komentáře (0)

Na Babettě do práce

Po deseti letech jsem oprášil svou Babettu 210 (něco povídání). Dvacetiletá babička, ale jezdí. Pravda, v integrální přilbě na ní vypadám legračně, ale přilba musí být a novou se mi kupovat nechtělo. Už měsíc na ní jezdím do práce.
Proč? Těch dvacet kilometrů se dá vydržet, ušetřím čas i peníze oproti autobusu a hlavně nejsem závislý na časech odjezdu. Jen jsem měl problém s trasou. Zvolit trasu po hlavní silnici, kde jezdí jedno auto za druhým? Nebo jet jinudy, kus po silnici druhé třídy, kde je provoz o dost slabší a jen posledních sedm kilometrů po jiné hlavní? Tato trasa by měla být klidnější a je jen o kilometr delší (což je ovšem pět minut :-) ). Vyzkoušel jsem obě a řeknu vám, raději jezdím po rušnější. Ona je totiž taky o něco širší a méně klikatá, takže se mi kolemjedoucí auta lépe vyhnou (sice si celý měsíc říkám, že dnes spočítám, kolik aut mě předjelo, ale ještě k tomu nedošlo).
Jedna zkušenost: Nejhorší jsou zednící. Co to znamená. Překvapivě málo aut (tedy v poměru) mě neobjede dost daleko. Ale pokud se stane, že se mnou kolemjedoucí auto zamává, tak je dost velká pravděpodobnost, řekl bych více než poloviční), že je to auto nějaké stavební firmy.
Každý den taky sleduji předpověď počasí (líbí se mi meteogram na Meteopressu). Ale včera mě totálně zklamala. Podle ní nemělo ani kápnout. Tedy ona vyšla, v částí Plzně, kde meteorologové sídlí, prý nekáplo. Ale já jsem zažil zataženou oblohu, že se v půl čtvrté rozsvítily pouliční lampy, liják a krupobití, že jsem se svlékal doma hned za vchodovými dveřmi a ždímal oblečení ze dveří ven. Vodník Česílko hadr. Dokonce i přilbu zevnitř jsem měl mokrou. To jsem zjistil až dnes ráno. :-)
A ještě jedno upozornění: Když upažím levou ruku a mám předloktí směrem nahoru, neznamená to, že někoho zdravím, ale že dávám znamení o změně směru jídy vpravo. Tak to prostě je v zákoně a Babetta blinkry nemá.


více..., komentáře (0)

Co a jak v Turecku III

Tipy a triky pro dovolenou v Turecku.
Tobogán u bazénu neznamená, že po něm můžete jezdit. Vybírali jsem si hotel s bazénem, tobogánem a skluzavkou. Vše bylo, jen tobogán a skluzavka byly v provozu půl hodiny dopoledne, půl odpoledne. V druhém hotelu to bylo dvakrát hodinu a půl.
Slunečníky nejsou povinné. Na rozdíl od Itálie, kde prakticky nemáte šanci vzít si svůj vlastní slunečník na pláž, něco takového tady neexistuje. Samozřejmě, můžete si pronajmout lehátko se slunečníkem, ale pokud máte své vlastní, nikdo vás vyhánět nebude. Jen musíte oželet, že pouze u těchto placených částí je písek na pláži upravený. Jinak je tam bordel. A mimochodem: oblázky=šutry.
Pořád se troubí. Na silnicích se jezdí zřejmě na klakson. Znamená to brzdím, přidávám, zastavuji, rozjíždím se, odbočuji, odbočuj, kam to lezeš, proč nepřecházíš. Taky už jsem opravil rčení jezdí jako prase na jezdí jako Turek. Půjčení auta nedoporučuji.
Kopr a libeček. První polovinu týdne jsme měli snad v každém jídle (snad i v ovocném salátu) kopr. V polovině týdne jako když utne. Zřejmě nastala sezona libečku, protože ten jej vystřídal.


více..., komentáře (0)

Co a jak v Turecku II

Tipy a triky pro dovolenou v Turecku.
Turecký černý čaj se ředí. Turecký čaj je silný. Silný, silný. Nemáto to nic společného s naším pytlíkovým čajem. Proto se ředí. Půl na půl s horkou vodou a i tak jsem měl pocit, že to není čaj, ale káva. Jenom to jinak vonělo. A jedno upozornění: I v Turecku používají instantní čaj. A docela dobrý, jen není granulovaný jako u nás, ale práškový (něco jako Tang). Pozor, pokud budete chtít přivézt turecký čaj jako dárek domů.
Dávat bakšiš je běžné a očekává se. Tohle asi nemá cenu komentovat. Tip Box najdete všude. Autobus, kterým pojedete z letiště, bude prvním místem a rozhodně ne posledním. Pokud nechcete obětovat nějaké drobné, můžete se naučit "tešekyr ederim", tedy turecky děkuji. Y je temné y (pamatujete, jak Jiří Vimmer učil Karla Černocha maďarsky?). Toto je taky jediná fráze, kterou jsem se načil tak, aby rodilý mluvčí pochopil, co říkám. Vakytlarynyz hajir olsun, což by mělo být dobrý den, už ne.
Dva kilometry ve městě je kousek, funguje městská doprava. Alespoň ve městě Alanya. Jezdí tam "dolmuša", což jsou poloviční autobusy (zhruba pro dvacet lidí), které jezdí sice nepravidelně, ale často a staví na znamení - jak na zastávce, tak mimo ni, nebojte se mávnout. Jízda pro dva stojí liru padesát (nebo euro padesát, viz minulý článek), doporučuji mít drobné, na vracení se moc nehraje. A je jedno, jestli jedete jednu zastávku, nebo na konečnou.
Pokračování příště...


více..., komentáře (0)

Co a jak v Turecku

Tipy a triky pro dovolenou v Turecku.
Pokud máte chuť na něco sladkého, nedávejte si turecký moučník. Možná, že to zní divně, ale je to tak. Turecké moučníky (a ochutnal jsem několik druhů) jsou sice dobré, ale ukrutně přeslazené. Představte si moučník namočený v sirupu. Dost namočený. A teď máte turecký moučník.
Ceny jsou přibližně stejné jako u nás. Jestli za to může levnota (opak drahoty) nebo levné euro, nevím, ale ceny jsou skutečně přibližně stejné jako u nás. Nanuky jsme dokonce kupovali levněji. A nebyly to nějaké noname, ale náš oblíbený Twister.
Dá se nakupovat i na bazaru, ale musíte smlouvat. Je to občas dost drsné, ale je to jen divadlo. Nakonec se dohodnete. První nákup manželka neunesla. Bylo to hodně drsné. "Vy jste se zbláznili, takovou cenu. To je jako bych vám to měl dát zadarmo." A věci létaly zpět do regálů. Trvalo to čtyři dny, než jsme to zkusili znovu. "Dohromady je to dvě stě euro. Že toho máte tolik, dám vám slevu, sto padesát." A teď už jen záleží na tom, jak silné máte nervy. My jsme se dostali na devadesát šest. Podruhé jsme se dostali už pod polovinu první navrhované ceny.
Nekupujte si Endiaron, (prý) nefunguje na turecké bakterie. Jestli jej máte ve svém seznamu věcí, které si chcete vzít na dovolenou, vynechte jej. Jedna z prvních věcí, kterou nám delegátka řekla, bylo to, že Endiaronem nemáme ztrácet čas a máme si za tři eura koupit místní lék, který skutečně zabírá. Nevím, nám se tyto radosti vyhnuly. ;-)
Euro sem, euro tam. Pořád tady píšu o eurech. Samozřejmě, že v Turecku neplatí. V Turecku platí nová turecká lira, zkratka YTL, často pro ni používají znak dolaru. Pokud budete chtít měnit, kurs v červnu byl 1,90 až 1,92 YTL za euro, případně 1,50 YTL za dolar. Ale nemusíte si měnit moc, bežně je přijímáno euro. Vřele doporučuji zeptat se předem, kolik to stojí v eurech, protože různí obchodníci používají různé kurzy. Od 2:1 (aby se to dobře počítalo), přes zmíněné 1,9, 1,5 až k 1:1 (aby se to dobře počítalo :-) ).
Pokračování příště....


více..., komentáře (0)

Napište mi svoje inicály

...a pokud možno přímo na prezentační listinu.
Neplácám hlouposti. Ale to jste ještě nikdy neslyšeli? Neslyšeli jste někoho používat cizí slova, když neví, co znamenají?
Já jsem jednou do prezenční listiny napsal iniciály a strašně se dotyčný divil, proč tam píšu jen jf. Odpověděl jsem mu, že sice jsem křtěný, ale druhé jméno nepoužívám, proto jen jf.
Pro shrnutí: iniciála: počáteční písmeno textu; nacionále, nacionálie: osobní údaje (nacionálie je mn.č.); prezence: přítomnost, účast; prezentace: představení se, předložení něčeho, podání, návrh.


více..., komentáře (0)

Komu nevoní natáčení?

natáčení filmuVe středu se u nás v ulici objevily dopravní značky - v pátek zákaz zastavení, neplatí pro film. To jsem si pomyslel, že už je zase nějaký filmový festival. Dnes ráno mi to došlo. To jsem totiž na vyhrazeném místě viděl vozidla cateringu. Aha, nikoliv promítání, ale natáčení.
Celý den jsem otevřeným oknem čichal jídlo. A pak že natáčení nevoní.


více..., komentáře (0)

Kudy má jezdit MHD?

Kudy má jezdit městská hromadná doprava? Myslíte si, že trasa linky je přesně daná? U tramvaje, trolejbusu nebo metra je to naprosto jasně dané. Z jedné zastávky do zastávky druhé prostě nemůže jet jinudy, než kde má položené koleje, nebo natažené troleje (v případě tramvaje obojí :-). Ale autobus? Musí jet vždy stejnými ulicemi?
Občas jezdím v Plzni busem na lince 41. A dnes jsem byl překvapen. Mezi zastávkami CAN, Husova a Škoda, 5. brána jel jinudy, než obvykle. Konec konců, podívejte se na mapy Google (nebo v pokračování článku). Že by se řidiči nechtělo čekat na křižovatce s Tylovou ulicí, kde se čekává dost dlouho?

více..., komentáře (3)

Kolik stojí váš kartáček na zuby?

Tak schválně, kolik stojí váš zubní kartáček? Kupujete si kartáčky za devět korun devadesát haléřu? Nebo za dvacet devět devadesát? Nebo za sedmdesát devět devadesát?
Můžete mi vysvětlit, jaký je mezi nimi rozdíl? Myslím, že kromě těch úplně nejlevnějších (do deseti korun) dva měsíce vydrží každý. A je doporučeno po dvou měsících kartáček měnit. Proto nevím, proč bych za něj měl dát tolik peněz.


více..., komentáře (0)

Jízda s navigací k naštvání

Dvě rady, pokud jedete s navigací: neberte si navigaci na známý úsek nebo pokud jedete v koloně po objížďce. Dnes jsem si obojí užil, je to horší než s manželkou, která vám mluví do řízení.
GPS navigace mě chtěla navést vlevo, já chtěl využít znalosti domácího prostředí a vzít to zkratkou. To jsem si dal. Odbočte vlevo a pak odbočte vlevo. Odbočte vlevo. Až to bude možné, otočte se. Trvalo jí to dost dlouho.
A objížďka? To bylo podobné. Tomtom má sice funkci Hledat alternativu, třeba právě pro případ objížďky. Ale při jízdě v koloně nějak není čas. A už to tu bylo zase. Odbočte. Odbočte, otočte. Tohle udělat někdo mě, naštvu se a až do cíle bych nepromluvil. Ať si dojede, jak chce.
A mimochodem, kde máte umístěnou navigaci? Viděl jsem dva exoty - paní měla navigaci uprostřed předního skla a pán těsně pod zpětným zrcátkem. Co ti dva viděli, to netuším.


více..., komentáře (0)

Dvě příjmení

Znáte někoho, kdo má dvě příjmení? Proč to dělá? Žena po sňatku většinou změní příjmení. A někdy taky ne. Co je ale vede k tomu, aby se jmenovala Nováková - Novotná?
Bojí se, že manželství nevydrží, že se bude rozvádět a tak si své nechává "pro jistotu"? Proč se teda vdává?
Má už dítě a nechce, aby se dítě jmenovalo jinak než ona? Ať si nechá své příjmení. Znám pár, kde si nechali své příjmení, mají dvě děti (jedno společné, jedno vyženěné) a každé dítě se jmenuje jinak. Vyšlo jim to, že holky mají společné příjmení a kluci mají společné příjmení.
Nechce se vzdát svého příjmení? Třeba protože je jediná a poslední dcera a "rod vymře"? Nebo protože je neobvyklé a ona je na něj pyšná? Tak ať si ho nechá (viz předchozí případ) nebo ať přesvědčí manžela, ať přijme její příjmení. Vždyť i to je možné.
Napadá vás jiný důvod? Mě ne a ani z žádných předchozích mi nepřipadá dostatečný pro dvě příjmení.


více..., komentáře (1)

Zkouška fantazie v písničkách na přání

Už jednou jsem psal o písničkách na přání. Dnes to bude podruhé.
"Ahoj, zahraj mi prosím bylomituprímaodturba."
"Prosím?"
"No od Turba."
"Jo, aha. A jakou."
"Bylo mi tu príma."
..... "Hmmm, ale tak se to asi nejmenuje?"
"Ne, jmenuje se to Díky, já jdu dál."
"Jo, jasný. Tak to jo." A asi jako pomstu moderátor pustil tu příšernou diskoverzi z roku 2000 (popřípadě tady).
Člověk musí veeelkou fantazii.


více..., komentáře (2)

Poslední komentáře

 • Přestal vám fungovat klíč s DO?:
  "Funguje, len pozor na polohy kluca. I a II. Na videach na youtube jsu navody ale ... "
 • Přestal vám fungovat klíč s DO?:
  "Funkční ovladač: Děkuji za radu. U mého C-maxe TDCI/2008 jsem 4x nastavil klíč ... "
 • Parkování u letiště s Parkia.cz? Proč ne?:
  "A víte, že ano. Zažil jsem vše. Otázky "Kde jste byli? Jak se vám líbilo? ... "
 • Nejčtenější zápisky

  Chováte se jako doma?
  (21. 05. 2018, 283x)
  Kouření zhoršuje zrak
  (30. 05. 2018, 258x)
  A jak diktujete číslo vy?
  (14. 06. 2018, 221x)
  Beru málo, chci průměr
  (20. 06. 2018, 151x)
  Doprava Datart? Berte
  (24. 05. 2018, 110x)

  Vyhledávání


  Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS