Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 590 nalezených)

Hodí se vám tipy pro cestu autem do Itálie?

Auto Jeli jsme letos do Caorle, tady je pár tipů.
Na rakouské dálnici A10 nám navigace hlásila třicet minut zpoždění před Radstadtem (omezení na dálnici Flachau - Radstadt) a doporučila to objet. My jsme stejně chtěli jet na Radstadt, tak proč ne. To jsme zjistili za chvilku. Stejně to navigace hlásila spoustě dalších, kteří ji také poslechli. Po patnácti minutách stání (ta dálnice se aspoň plížila) už v rádiu hlásili, že na dálnici třicet minut, ale kolem minimálně stejně tolik, abychom nesjížděli. Vrátili jsme sezpět na dálnici.
Pokud chcete ušetřit 5,50 EUR za průjezd Tauertunelem, nečekat na mýtnici (při zpáteční cestě jsme viděli sedmikilometrovou frontu) a vidět Alpy shora, opět po letech doporučuji cestu přes Radstadt, Obertauern a St. Michael in Lungau. Navíc si jako bonus může najít kešku v Obertauern ve výšce 1720 metrů nad mořem. To u nás nemáme. ;-)
Že je benzín na dálnici dražší, je známo. Já jsem vždy tankoval v Salzburgu, než jsem na ni vjel (spolu s koupí dálniční známky, letos za 8,70 EUR) a pak ještě na konci Rakouska, na Dreiländerecke. Minule jsem jel přes Villach, protože byla dálnice ucpaná a zjistil jsem, že je tam benzín ještě levnější, než v Salzburgu. Doporučuji tedy naplánovat cestu přes čerpací stanici Jet, je to hned na kraji Villachu vedle Lidlu. Můžete tam platit kartou v automatu, nebo v obchodě. A pozor, zajíždí se tam z obou směrů, není tam jednosměrka, jak je zvykem u nás. A jaké že jsou ceny benzínu? Bezolovnatý 95 stojí v Německu 1,40, v Rakousku stál v Salzburgu 1,274, ve Villachu 1,262 (cestou skrz Villach pojedete ještě kolem A1, kde byl o něco málo dražší), na dálnici kolem 1,40, v Itálii bežně 1,60, ale viděl jsem i jednu benzínku, kde stál "jen" 1,58, vše samozřejmě v eurech.
A když už budete ve Villachu co takhle nejet po dálnici i dál? Ušetříte spoustu peněz za tu italskou, která je dost drahá, a moc času neztratíte. Navíc opět i něco uvidíte. Z Villachu jsme jeli po staré korutanské silnici a přes Tarvisio jsme najeli na dálnici až u Tolmezzo. A to jen proto, že mě přestala bavit nesmyslná omezení rychlosti na 90, 70, 50, 70, 50, 90 která si vymýšlela navigace a která ve skutečnosti nebyla. Za dálnici jsme tak platili do Portograuro 8,10. Mimochodem těsně před nájezdem na dálnici byl úchvatný kruhový objezd. Pokud má obvod 450 metrů. dovedete si jistě spočítat průměr. ;-)
Když jsme jeli zpět, sjeli jsme už u města Gemona (z Portogruaro jsme platili 7 EUR), u Tarvisio najeli zpět na dálnici (mýtnice je před, do Rakouska se tedy jede bez placení) a sjeli na Villach, kde jsme opět tankovali. Během týdne zlevnil benzín na 1,239. O kolik zlevnil u nás? Jasně, o nic. Pak že je u nás přebenzínkováno a tvrdý konkurenční boj.
A ještě jeden tip, na zpáteční cestě se můžete zastavit (tedy pokud jedete přes Salzburg) v IKEA, dojít si na záchod a dát si kuličky za 5 euro nebo párek v rohlíku za 80 centů.


více..., komentáře (0)

I letos jsme byli na Večeru

Ivan Mládek Večer pro klášter se letos konal už potřinácté a my jsme nechyběli. Ivan Mládek a dvě vstupenky za cenu jedné, vy byste odolali? :-)
O co jde? Večer pro klášter pořádá Chotěšovská vlna. Jde o "festival", kde vystupují více i méně známé kapely i jednotlivci, součástí jsou tradiční i netradiční prohlídky kláštera, historické ukázky, výstavy, přednášky o klášteře a další a další. Vstupné je dnešní ceny nízké a výtěžek jde na obnovu chotěšovského kláštera.
Největším lákadlem letošního večera bylo vystoupení Ivana Mládka, o kterém jsem prohlásil, že tam budu, i kdyby měl napadnout metr sněhu. Což v letošních vedrech nenastalo. Nevynechal jsem ani ukázky Modrého regimentu z období třicetileté války, prvorepublikového četnictva, sboru Touch of Gospel a dua Dubnička - Lahoda. Ti dokonce na místě složili písničku o klášteru, můžete si ji prohlédnout v pokračování článku. Celý večer byl zakončen videomappingem na severní stěnu kláštera, ten najdete taky v pokračování článku.
Na Večer přišlo 1 966 návštěvníků, co budete dělat začátkem příštího srpna vy? Sejdeme se v Chotěšově?
V pokračování článku najdete dvě slíbená videa, můžete si prohlédnout i pár fotek v albu Večer pro klášter Chotěšov 2015


více..., komentáře (0)

Jo když chvátá, ať chvátá

Chvátám, chvátám Asi musel hrozně chvátat.
Když mě předjížděl na čtyřproudovce a jel víc, než povolených 90, bylo mi to celkem jedno. Bylo to bezpečné, proč ne. Když další tři auta přede mnou předjel na její konci, kde je rychlost omezená, už jsem si myslel něco horšího. Ale když jsme zastavili na semaforech, protože před námi se jezdilo kyvadlově a on chtěl stojící auta objet, to už jsem mu nadával docela nahlas.
Po třiceti kilometrech byl o čtyři auta přede mnou, zhruba o dvacet vteřin. A to se těch pár ne příliš bezpečných předjíždění, která předvedl, docela vyplatí.


více..., komentáře (0)

Po třech letech jsme byli opět v Caorle

Residence Roberta, Caorle A kdyby jen to, byli jsme i ve stejném ubytování, residence Roberta se to jmenuje. Před třemi lety jsem psal jak o ubytování v apartmánu, tak tipy a triky o Caorle. Moc se toho nezměnilo, je ale čas na update pro rok 2015.
Ubytování: mapy Google ještě pořád neznají adresu agentury, ale je stále na stejném místě. Jen tam není československy hovořící pán, paní na nás rovnou spustila německy a už to jelo. Ale domluvíte se i anglicky. Na šestnáctou hodinu se pořád nehraje, přišli jsme v 16:10, žádná fronta, nic takového. Kauce není vyždována, místní poplatek 3,50 za každého nad 12 let ano. V hotovosti, kartou nelze, "Itálie není online", jak pravila paní. Na druhou stranu jí stačilo 10 euro, padesátník nám odpustila, když viděla, jak prohrabujeme peněženku. Ve vlastní Robertě jsme měli úplně stejný apartmán jako minule, v něm vše při starém, snad jen provozní doba bazénu se mírně změnila: 9:00 - 12:30 a 15:30 - 20:30.
Opět jsme nakupovali v supermarketu Familia. Voda stojí (1,5 l PET) 0,29 - 0,50, rajčata 0,89, broskve 0,99 - 1,99, meloun 0,49 (5 - 7 kg, menší jsou za 0,99). Pořád se ještě peče maxi pizza. Průměr 50 cm, Farcita za 9,50, Extra za 9,90. Na rozdíl se mě neptajte, ať jsem si říkal o jakýkoliv druh (šunková, tuňáková, houbová...), pokaždé jsem ji měl za 9,50. Pokud si chcete jít pro pizzu, musíte si nejdřív vzít lísteček s číslem, funguje tu odbavovací systém. Jen čas vám neporadím. V sedm hodin je tam jednou fronta, jednou prázdno. Platit se dá kartou.
Když jsme u nákupů. Taky jsme se cestou stavěli v Lidlu, který je levnější než Familia, voda za 0,15 a 0,19. Tak jen kdybyste náhodou jeli kolem. ;-) V Caorle je i Penny a ceny jsou tam prý přibližně stejné jako u nás.
Kopeček zmrzliny je za 1,30 běžně, na dvou místech jsme našli za 1,20 a předposlední den dokonce i za 1 euro. Tady, ale byla málo mražená, musel jsem rychle lízat.
Minule jsem psal, že v lunaparku jsou v neděli a ve středu slevy, to platí dál. Ceny jsou pak stejné, nebo i nižší než u nás.
Co se prodává na pláži? Klasicky šátky, osušky, náramky, sluneční brýle, draci, motání copánků, masáže. Ale i knihy, to mě překvapilo, a bezkonkurenční hit - selfie stick. My jsme udělali zajímavý obchod. "Chcete draka?" "Nemáme s sebou peníze." "A jakého?" "Toho velkýho." "Za deset." "Za šest." Běžná konverzace stylu "musím živit rodinu, to je moc, dobře, slevím, ale níž ne, ale jo, ještě je to moc, dobrá ujednáno." "Ale my skutečně nemáme peníze." "Nevadí, tady je drak, zítra přijdu, přines peníze, jmenuji se Lilo." Domluvili jsme se na desátou, přišel v jedenáct, usmál se, vzal peníze a šel dál. Tohle si u nás nějak neumím představit.
A ještě jednu zajímavou obchodní taktiku jsem tam zažil, ta se mi pro změnu nelíbila. Na ulici stojí klaun, motá balonky. Něco umotá - květinu, meč, vrazí to dítěti do ruky a chce po rodičích peníze - podívejte se, dítě má balónek. Spousta lidí mu skutečně zaplatilo.
Wi-Fi. Bezplatné W-Fi jsem v Caorle nenašel. Po městě je spousta sítí, které se tváří jako free, připojíte se, ale na internet se už nedostanete. Musíte se přihlásit. A na tom jsem vždy pohořel.
Pokračování příště: cesta a Benátky. Obojí autem.


více..., komentáře (0)

Agenda Widget na Androidu nepracuje

Telefon Už dost dlouho na Androidu používám Agenda Widget, který mi na obrazovce ukazuje nejen události z kalendáře, ale hlavně úkoly z GTasks. Ale teď jsem si koupil nový telefon, kde je Android Kitkat, a widget přestal ukazovat. Díval jsem se na internetu a rozhodně nejsem sám. Sice pár lidí píše, že jim funguje, ale víc má zkušenost opačnou. Navíc vývojář nereaguje.
Začal jsem hledat tedy náhradu. Fráze "Looking for a widget that shows the tasks in my calendar" a její obdoby jsou docela časté. :-) Řešení bohužel méně. I když tipů je dost, ještě jsem nenašel to správné. Zatím všechny ukazují jen kalendář, úkoly už ne: WiZZ Widget, DigiCal, All-in-One Agenda widget. Jen GTasks ukazuje pouze úkoly, ale zase ne kalendář. :-)
Nemáte něco vyzkoušeného a funkčního?
Edit: Zatím vede Simple Calendar Widget.


více..., komentáře (0)

Vidíte dál než na nárazník svého auta?

Auto Jedete autem a před vámi jedoucí auto najednou dá blinkr vpravo, začne brzdit a najíždět ke straně silnice. Co uděláte? Začnete ho předjíždět? A jak ho tak předjíždíte, najíždíte na střed silnice najednou zjistíte, že naproti vám jede záchranka, modře na ní svítí, co může, a vy stojíte vprostřed silnice.
A co když auto před vámi zastaví normálně v pruhu? Taky ho začnete objíždět? Co když někoho pouští z vedlejší? Nebo zastavil před přechodem?
Nebo ho nebudete objíždět a najedete těsně za něj? A pak zjisíte, že má poruchu a bude tam chvilku stát. A vy stojíte tak blízko, že ho bez couvnutí neobjedete. A provoz za vámi, pokud nejste bezohlední a máte se taky trochu rádi, vám nedovoluje si couvnout. To je situace, co?
Při tom by stačilo, kdybyste se občas podívali dál než na nárazník svého auta a sledovali, co se na silnici děje. A hlavně se podle toho chovali.


více..., komentáře (2)

Pánové kalhoty dolů! Hned

Jak funguje zip, animace Dámy vás v tom nenechají, sundají sukni, nebo se alespoň podívají na kabelku. Vidíte tam zip? Pořádně se podívejte, jak funguje. Jeden zoubek zprava, jeden zleva, jeden zprava, jeden zleva. Hezky si nechávají místo, aby tam zajel ten z druhé strany, nikdo nezdržuje, nikam se necpou dva. Protože kdyby to tak nebylo, hned nadáváme a chceme zip vyměnit.
Jednoduché, snadné, že? Tak proč to doprdelepráce neodržujeme všichni i na silnici? Vždyť by to bylo tak krásné, ubyly by kolony, všichni bychom se za volantem usmívali. Ach jo.
Obrázek je z Wikipedie, z článku o zipu, též známém jako zdrhovadlo.


více..., komentáře (0)

Opět jsem byl na ploché dráze

Plochá dráha - start Ano, opět jsem byl na ploché dráze. I když přestávka od posledního závodu byla trochu delší. Pokud vám něco říkají jména Starostin, Špinka, Verner (Jan i Václav), Brigs, Štancl, Mauger, Hádek (tenkrát Jan), ty všechny jsem viděl jezdit, ti závodili, když jsem na plochou dráhu chodil. Už je to dost dlouho, tenkrát jsem byl syn já.
V sobotu jsme na plochou do Plzně vyrazili s dětmi a já měl pocit, že se moc nezměnilo. Pořád tam bylo pár laviček, metyl pořád voní, klobásy se prodávají na stejném místě, jen diváků asi chodívávalo víc. Ale tenkrát jsme taky chodili na finále republikového mistrovství jednotlivců a extraligu družstev, tedy ty nejvyšší závody. Nyní se jel Přebor ČR jednotlivců a 1. liga družstev. Ale na dráze se objevila i (z pravěku) známá jména Hádek a Holub, jen to byli vnuci těch, na které jsem chodil. :-)
Plochá dráha - zatáčka A závody? Závody byly. Sice místo dvaceti jen šestnáct jezdců, takže občas na dráze jeli jen dva, sice jízdy, kde jede dospělák na půllitru a junior na stopětadvacítce nejsou zrovna nejspravedlivější a nejnapínavější, ale užili jsme si to. A už vybíráme, kdy půjdeme znovu.
Sice nám asi nevyjde květen a finále světového poháru juniorů, ale určitě se přijdeme podívat na finále republiky jednotlivců v říjnu.
Plochá dráha - stupně vítězů Zajímají někoho výsledky? V družstvech 1. Markéta, 2. ZP Pardubice, 3. PDK Mšeno (po rozjezdu se Slaným), v jednotlivcích 1. Z. Holub (po rozjezdu), 2.Suchánek, 3. Smetana (po rozjezdu s J. Holubem).


více..., komentáře (0)

Za jak dlouho vám vyroste?

Plzeň, u divadla Takový trávník, to není jen tak. To věděl už Karel Čapek. To musíte do země zasít travní semínko a denně kropit. A zbavovat se plevele. A vybírat kamení. A kropit. Plít, kropit a pořád dokola, až jednohe dne budete mít krásný trávník.
I když dnes to jde i snadněji. Zvlášť, když se blíží slavnostní odhalení památníku. To máte jeden týden hromadu hlíny s kameny. Druhý týden už jen mírně zvlněný kopeček země. O tři dny najednou krásný zelený trávník i s kvetoucími květinami. A sláva u památníku generála Pattona se může konat.


více..., komentáře (0)

Na cizí jazyky je tu Duolingo

Knihy, učebnice Pokud se chcete naučit cizí jazyk, máte plno způsobů. Učebnice, CD, jazykové školy, pobyty v zahraničí, internetové kurzy. Internetové kurzy, placené i neplacené. Já si v poslední době oblíbil stránku Duolingo.com, kde si můžete zvolit výuku němčiny, italštiny, španělštiny, portugalštiny, francouzštiny a holandštiny z angličtiny. Ale máte šanci studovat i češtinu z angličtiny, i když zatím jen v betaverzi, nicméně se blíží opuštění bety a nástup ostré verze.
A jak se učíte? Přelož větu (z češtiny do angličtiny i z angličtiny do češtiny), poslechni větu (uslyšíte anglickou větu, kterou musíte napsat), vyslov větu (přečti anglicky napsanou větu). Od základů "já jsem", přes barvy, zvířata, přivlastňovací zájmena, minulý čas až do stavu, kdy si budete moci říct, že se domluvíte ;-) Můžete se dát dohromady s kolegy, kamarády a sledovat se a soutěžit, kdo si vyslouží více bodů, které získáváte za úspěšně dokončená cvičení.
Existuje verze pro iOS a Android a i v nich je už asi dva týdny čeština dostupná. Podle mého názoru jde o důležitý impuls k používání Duolinga. Telefon přece máte s sebou skoro pořád, nemůžete se vymlouvat, že dnes se vám to nehodí. ;-)
Tak šup, registrujte se na kurz angličtina - čeština.


více..., komentáře (0)

Děti neumí kotrmelec

Kolo Nedávno se (opět) psalo, jak to jde s tělesnou zdatností dětí z kopce. Neumí kotrmelec, nevyšplhají... No nedalo mi to.
Zjistil jsem, že umím udělat dřep, kotrmelec dopředu i dozadu, stoj na hlavě a dokonce, a na to jsem pyšný nejvíc, přeskočím i švédskou bednu. Na to, že mé sportování se omezuje na pěší chůzi na autobus a vlak a na zhruba 250 km ročně na kole, mi to nepřijde až tak hrozné. :-)
Jasně, můj trénink se na něčem musel podepsat: dnes mám problém s chůzí.


více..., komentáře (0)

Je ten váš normální?

Červený kříž Kolega přišel od lékaře, že prý má nějak vysoký tlak. Krevní. Vytáhl tonometr, takový ten na zápěstí, změřil se a .... moc tomu nerozumím, v nemocnici jsem sice dělal, ale na vrátnici, ale řekl bych, že byl skutečně vysoký. Dost vysoký. A všichni kolem si hned začali měřit tlak. "Já mám taky nějak moc." "Ukaž, no já taky, to snad není možný." A začali spekulovat, že tonometr měří špatně. Až se dostali ke mně. A naměřili mi 127 na 90. Což teoriím o rozbitém přístroji vzalo energii. Ale raději jsem jim neříkal, že můj obvyklý tlak je o dost menší.
Ale po chvilce se k variantě "funguje špatně" zase vrátili. To když si všimli, jaký tep mi naměřil. Nevím, co se jim na mém tepu nelíbí. Stejně jako všem, kteří ho vidí poprvé. Téměř vždy následuje otázka, jestli jsem vůbec ještě živý, že tohle není možné.
Ale je, mám na to i vyšetření. 42 tepů za minutu neznamená smrt.


více..., komentáře (0)

Jak rychlé má být rychlé občerstvení?

Jídlo Chtěl jsem něco k jídlu, jen tak do ruky, dám si bagetu. V době oběda otevřená jedna kasa ze dvou. Přede mnou dva lidi, další dva čekali na vyřízení objednávky. Vybral jsem si bagetu, která byla zrovna v akci a byla taky u ní poznámka "extra rychle".
Slečna za pultem působila znudněným, ale hlavně zmateným dojmem. Podala tác s ledovým čajem a bagetami. "Ale my už čaj dostali." "A jak to mám vědět?" Místo objednaných dvou baget podala jednu. Za chvíli jsme na bagetu čekali čtyři, před kasou dalších osm lidí. Extra rychlou bagetu jsem dostal za dvanáct minut po objednávce, čekání na objednávku nepočítám.
A protože podobná rychost byla potřetí ze tří návštěv Bageterie Boulevardza poslední měsíc, asi tam nějakou dobu nepůjdu.


více..., komentáře (0)

Máte řidičák?

Průkaz Máte řidičský průkaz? Platný?
Před deseti lety začala výměna řidičských průkazů, tenkrát růžových knížek a papírových nezatavených. Pokud jste měli jeden z nich, s největší pravděpodobností vám letos končí platnost současného ŘP. A pokud je to v dubnu, máte nejvyšší čas vyrazit na úřad.
A co potřebujete? Jednu průkazovou fotografii, občanský a řidičský průkaz. Na místě vyplníte žádost a za dvacet dní budete mít nový. A zadarmo.


více..., komentáře (0)

Chcete knížku zdarma?

Kniha Pokud jezdíte vlakem, můžete dostat od Českých drah knihu zadarmo. Elektronickou, potřebujete tedy ještě něco, na čem si ji přečtete.
Stačí si během března v e-shopu ČD koupit jízdenku a k ní dostanete kód na jednu knihu (bližší informace). Vybrat si můžete knihy Líný cestovatel, Žluté oči krokodýlů, Brenda Veliká, Božský bastard nebo Nástroje temnoty. Proč neušetřit pár korun, že?


více..., komentáře (0)

Poslední komentáře

 • Jedna nerovná se jedna:
  "Tak tohle jsem si musel přečíst dvakrát, než mi to došlo. Ale pak jsem se smál m ... "
 • Jedna nerovná se jedna:
  "Na to narazil už ten římský setník, který chtěl pro sebe a své čtyři kumpány v j ... "
 • Přestal vám fungovat klíč s DO?:
  "Dobrý den, nebo ahoj, podle potřeby. U mého Forda Focusu II, rv 2005 jsem podle ... "
 • Nejčtenější zápisky

  Bojíte se mluvit anglicky?
  (08. 08. 2019, 233x)
  Zbývá mi měsíc?
  (01. 08. 2019, 166x)
  Dal jsem #DámLitr
  (31. 08. 2019, 128x)
  Co zbytečného si pamatujete?
  (14. 09. 2019, 107x)

  Vyhledávání


  Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS