Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 598 nalezených)

Tak jakou si dáme?

Vánoční hity. Už od listopadu posloucháme v rádiu, že sliby se maj plnit nejen o vánocích. Ale dnes nebudeme mluvit, vlastně zpívat česky. Jaká anglicky zpívaná vánoční písnička je pro vás ta nej?
Třeba vám pomůže některý z mých návrhů. Tak co, vybrali jste si? Nebo máte oblíbenou nějakou jinou? U mě dlouho vedla White Christmas, ale poslední dobou se mi nejvíc líbí Let It Snow.


více..., komentáře (1)

Infolinka ČEZ lže

I když za tohle asi zrovna chudinky paní nemohly. Ale opakované tvrzení nepravdy je prostě lhaní.
Jak to bylo? Je ohlášená odstávka elektrické enegie. Prostě dopoledne nepůjde proud. Na úřední desce úřadu visí oznámení s vyznačením oblasti. Jenže na webu distributora je oblast větší. A co myslíte? Jelo se podle papíru.
Když měla být o dva týdny další odstávka, zase lišila oblast na papíru a online. Kontaktoval jsem tedy infolinku, s tím, že na papíru je něco jiného, než na webu a jestli tedy odstávka bude i v ulicích těch a těch, nebo ne. Nejdříve potřebujeme identifikaci odběrného místa, číslo smlouvy, číslo faktury. Nevím proč, ale dodal jsem. Ano, bude, máme to v systému. Ale minule to neplatilo, přestože jste to v systému měli. Můžete to ověřit i jinde? Ano, odstávka bude. A co myslíte? Nebyla.
Výsledek? ČEZ distribuce má bordel v datech, zřejmě je obec s dvěma a půl tisícem obyvatel pod rozlišovací schopnosti. A infolinka na ten bordel spoléhá a dává info podle něj. A tím pádem lže. Při jednání s ČEZem se tedy spoléhejte na papír.


více..., komentáře (0)

Máte deníček svého dítěte?

Dítě, mimino Máte dítě? Mimino? První? Píšete mu "deníček našeho miminka"? Narodil jsem se, poprvé jsem jela na procházku, první zub, poprvé na nočníku, první slovo, první.....
Tak pište, psali jsme ho taky. Pište ho pořádně. Protože až budete mít druhé, to už bude bez deníčku. Sice vás občas napadne, že byste ho také mohli psát, ale nedojde k tomu.
Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti. A vlastně nejen vlastní, ptal jsem se i v okolí. :-)


více..., komentáře (0)

Můžu jí na ni sáhnout?

Autobus Přijdete do autobusu, polovina sedaček je obsazená. Na druhé půlce sedaček jsou tašky a batohy spících cestujících. Spících, protože je šest ráno.
Tohle vidím dost často cestou do práce. A teď moje dilema. Rád bych si sednul. Ale jak to mám udělat? Mám spící osobu vzbudit, zeptat se, jestli vedle ní volno? Nebo jí můžu na tašku sáhnout, dát nahoru nad sedačku a sednout si?
Co vy na to? jak bych se měl zachovat?


více..., komentáře (0)

Taky chodíte s kelímkem?

Káva, kelímek Taky chodíte po městě s kelímkem v ruce? Obzvláště mladé dívky potkávám s kelímkem nebo termohrnkem. Nějaká móda, či co. Jestli v něm všechny mají kávičku, netuším. Já si ji raději dám v klidu vsedě, než za chůze nebo dokonce v poklusu.
Ale onehdá jsem potkal jednu paní. Taky s kelímkem. Jen mi to k ní nějak nepasovalo. Věk, oblečení, styl chůze, nevím. Když přišla blíž, bylo jasno. Nemýlil jsem se. V ruce neměla kelímek s kávou, ale plechovku piva.
Holt každý snídáme něco jiného.


více..., komentáře (0)

Kdy to asi Louda doveze

Už jednou jsem tu (ne)rozebíral nomen omen a ani v tomto případě o to nepůjde.
Ale nechali byste si něco dovézt od firmy Autodoprava Louda? Já vím, za jméno nemůže, určitě se nikde neloudá, vše doveze včas a rychle, ale jen ta asociace mi trochu vadí. :-) A nejde o firmu jedinou.
Jo taková Autodoprava Rychlík, to je název pro firmu.


více..., komentáře (0)

V Přešticích se neděkuje?

OtázkaZnáte někoho z Přeštic? A už jste ho slyšeli poděkovat? Že ano? Tak jsem měl jen smůlu?
Dnes jsem tam byl. Po úzkém chodníku proti mně jel mládenec na kole. Aby nemusel sjet do trávy, uhnul jsem, on si najel na střed a prosvištěl kolem mě. Přiznávám, bylo to i v mém zájmu, nechtěl jsem se s ním srazit.
Podruhé proti mně jela maminka s kočárem. Při silnici, já při domu. Chodník taky nebyl z nejširších, tak jsem jí opět ustoupil stranou, aby mohla projet kolem bezpečně.
Když jsem odjížděl, v protisměru jelo auto, stála mu v cestě dodávka. Za mnou jelo pár aut, jen jsem sundal nohu z plynu a bliknul na něj. Pochopil, dodávku objel a pokračoval. A já zase přidal a jelo se dál, jinak by tam mohl stát ještě teď. ;-)
Já mám pocit, že jsem třikrát udělal dobrý skutek, že jsem ani jedno dělat nemusel. Ale ani jednou nebylo odpovědí díky, kývnutí hlavou, mávnutí rukou. To si o sobě tolik myslím a ve skutečnosti to nestálo za řeč, nebo se v Přešticích neděkuje?


více..., komentáře (0)

Jet do Benátek autem? Proč ne

benatky-1_t.jpg Když už jste jednou v Itálii autem, co takhle navštívit Benátky? Já jsem odolával dost dlouho, až letos ne. Jaké jsou moje zkušenosti?
Kde zaparkovat? O tom jsem toho četl dost. Zaparkovat v Jesolo a jet lodí (to bych musel jet do Jesola a dál lodí, kombinovaný výlet), zaparkovat už na pevnině a dál jet hromadnou dopravou (pozor, zastávky jsou různé pro cestu tam a cestu zpět). Dobře pojedeme až do Benátek. Na výběr jsou dvě parkoviště: Piazzale Roma a Tronchetto. Piazzale Roma je přímo "ve městě", ale dražší a bývá často plné, takže skončíte na Tronchetto. Dražší sice je, ale ve výsledku se to ztratí (o tom později), a místo si můžete objednat dopředu. Já jsem nakonec zvolill Tronchetto. Už na mostě se držte v pravém pruhu, šipky vás pak zavedou přímo do parkovacího domu. Do něj se vjíždí vjezdem označeným osobním autem a nápisem VIP (toho jsem se lekl a jel jednou dokola), tedy mírně vpravo. Celodenní parkování stojí 21 EUR, pokud byste to stihli do pěti hodin, stojí méně. Ale když už tu jednou jste, proč chvátat.
Když zaparkujete, doporučuji zajít si na záchod. Sice je placený, stejně jako všechny ostatní v celém městě, ale tady je to bez hledání. A taky si můžete koupit mapu. Stála 2,50 EUR, levnější jsem nikde neviděl, maximálně na dvou třech místech ji měli za tři. Mapu doporučuji, přes kanály se jinak, než po mostech nedostanete a město je pěkné bludiště. Samotřejmě si můžete vytisknout hezkou mapu už doma, ale když ji pak necháte v hotelu... Další alternativou je GPS nebo mobil s offline mapou. Já měl s sebou telefon s Androidem, Maps.me s mapou z Openstreetmap a fungovalo to taky dobře.
Tronchetto je umělý ostrov postavený ještě mimo Benátky a je potřeba se z něj nějak dostat. Pokud se chcete svézt vaporettem, musíte si koupit jízdenku předem. A když uvidíte, jak natřískané jezdí, možná půjdete raději pěšky. Máte šanci jít po silnici, kterou jste přijeli, přes zákaz vstupu a nebo použít People Mover. To je kříženec lanové dráhy na Petřín a nadzemky známé z filmů. Jezdí mezi Tronchettem a Piazzale Roma s mezipřistáním u přístavu každých deset minut. Jízdenky se kupují na stanici v automatu, platit můžete hotovostí nebo kartou, za osobu 1,50 EUR. My jsme byli čtyři a levnější parkování tímto levnější už nebylo.
Z People Moveru vystoupíte tedy na Piazzale Roma a přijde na řadu mapa. Nebo taky ne, můžete se držet bílých směrovek San Marco (via Academica) nebo San Marco (via Rialto). Předpokládám, že jste do Benátek přijeli kvůli náměstí svatého Marka, ne? Jen si směrovek všímejte pořádně, ať v půli cesty nezjistíte (stejně jako my), že už nejdete směrem na Rialto, ale směrem na most Academica. No co, stejně jsme tam chtěli, jen v obráceném pořadí. :-)
Jestli se chcete podívat do baziliky sv. Marka, můžete buď zadarmo s frontou, čekali jsme dvacet minut, nebo bez fronty s nějakým VIP pasem, ale kolik to stojí jsem nezkoumal. A hlavně se nejdřív jděte podívat ke vstupu. S batohem totiž dovnitř nesmíte, ostraha je nekompromisní. A u vchodu je plánek, kde si batohy můžete uschovat. Já to zjistil až po té, co jsme ve frontě už nějakou dobu stáli, a tak jsem zůstal s batohy venku, zatímco manželka s dětmi se kochali uvnitř. Ale zase jsem viděl, jak zvoní zvon na dóžecím paláci, to za to taky stálo.
O tom, že se vyplatí zajít za dva rohy od hlavních cest, když si chcete koupit karnevalovou masku nebo cokoliv jiného, snad psát nemusím. A o mapě už jsem taky psal. Benátky jsou fakt bludiště, GPS mi ukazovala keš 8 metrů přede mnou, ale já ušel dalších 160, než jsem se k ní dostal.
Několik fotografií.


více..., komentáře (0)

Hodí se vám tipy pro cestu autem do Itálie?

Auto Jeli jsme letos do Caorle, tady je pár tipů.
Na rakouské dálnici A10 nám navigace hlásila třicet minut zpoždění před Radstadtem (omezení na dálnici Flachau - Radstadt) a doporučila to objet. My jsme stejně chtěli jet na Radstadt, tak proč ne. To jsme zjistili za chvilku. Stejně to navigace hlásila spoustě dalších, kteří ji také poslechli. Po patnácti minutách stání (ta dálnice se aspoň plížila) už v rádiu hlásili, že na dálnici třicet minut, ale kolem minimálně stejně tolik, abychom nesjížděli. Vrátili jsme sezpět na dálnici.
Pokud chcete ušetřit 5,50 EUR za průjezd Tauertunelem, nečekat na mýtnici (při zpáteční cestě jsme viděli sedmikilometrovou frontu) a vidět Alpy shora, opět po letech doporučuji cestu přes Radstadt, Obertauern a St. Michael in Lungau. Navíc si jako bonus může najít kešku v Obertauern ve výšce 1720 metrů nad mořem. To u nás nemáme. ;-)
Že je benzín na dálnici dražší, je známo. Já jsem vždy tankoval v Salzburgu, než jsem na ni vjel (spolu s koupí dálniční známky, letos za 8,70 EUR) a pak ještě na konci Rakouska, na Dreiländerecke. Minule jsem jel přes Villach, protože byla dálnice ucpaná a zjistil jsem, že je tam benzín ještě levnější, než v Salzburgu. Doporučuji tedy naplánovat cestu přes čerpací stanici Jet, je to hned na kraji Villachu vedle Lidlu. Můžete tam platit kartou v automatu, nebo v obchodě. A pozor, zajíždí se tam z obou směrů, není tam jednosměrka, jak je zvykem u nás. A jaké že jsou ceny benzínu? Bezolovnatý 95 stojí v Německu 1,40, v Rakousku stál v Salzburgu 1,274, ve Villachu 1,262 (cestou skrz Villach pojedete ještě kolem A1, kde byl o něco málo dražší), na dálnici kolem 1,40, v Itálii bežně 1,60, ale viděl jsem i jednu benzínku, kde stál "jen" 1,58, vše samozřejmě v eurech.
A když už budete ve Villachu co takhle nejet po dálnici i dál? Ušetříte spoustu peněz za tu italskou, která je dost drahá, a moc času neztratíte. Navíc opět i něco uvidíte. Z Villachu jsme jeli po staré korutanské silnici a přes Tarvisio jsme najeli na dálnici až u Tolmezzo. A to jen proto, že mě přestala bavit nesmyslná omezení rychlosti na 90, 70, 50, 70, 50, 90 která si vymýšlela navigace a která ve skutečnosti nebyla. Za dálnici jsme tak platili do Portograuro 8,10. Mimochodem těsně před nájezdem na dálnici byl úchvatný kruhový objezd. Pokud má obvod 450 metrů. dovedete si jistě spočítat průměr. ;-)
Když jsme jeli zpět, sjeli jsme už u města Gemona (z Portogruaro jsme platili 7 EUR), u Tarvisio najeli zpět na dálnici (mýtnice je před, do Rakouska se tedy jede bez placení) a sjeli na Villach, kde jsme opět tankovali. Během týdne zlevnil benzín na 1,239. O kolik zlevnil u nás? Jasně, o nic. Pak že je u nás přebenzínkováno a tvrdý konkurenční boj.
A ještě jeden tip, na zpáteční cestě se můžete zastavit (tedy pokud jedete přes Salzburg) v IKEA, dojít si na záchod a dát si kuličky za 5 euro nebo párek v rohlíku za 80 centů.


více..., komentáře (0)

I letos jsme byli na Večeru

Ivan Mládek Večer pro klášter se letos konal už potřinácté a my jsme nechyběli. Ivan Mládek a dvě vstupenky za cenu jedné, vy byste odolali? :-)
O co jde? Večer pro klášter pořádá Chotěšovská vlna. Jde o "festival", kde vystupují více i méně známé kapely i jednotlivci, součástí jsou tradiční i netradiční prohlídky kláštera, historické ukázky, výstavy, přednášky o klášteře a další a další. Vstupné je dnešní ceny nízké a výtěžek jde na obnovu chotěšovského kláštera.
Největším lákadlem letošního večera bylo vystoupení Ivana Mládka, o kterém jsem prohlásil, že tam budu, i kdyby měl napadnout metr sněhu. Což v letošních vedrech nenastalo. Nevynechal jsem ani ukázky Modrého regimentu z období třicetileté války, prvorepublikového četnictva, sboru Touch of Gospel a dua Dubnička - Lahoda. Ti dokonce na místě složili písničku o klášteru, můžete si ji prohlédnout v pokračování článku. Celý večer byl zakončen videomappingem na severní stěnu kláštera, ten najdete taky v pokračování článku.
Na Večer přišlo 1 966 návštěvníků, co budete dělat začátkem příštího srpna vy? Sejdeme se v Chotěšově?
V pokračování článku najdete dvě slíbená videa, můžete si prohlédnout i pár fotek v albu Večer pro klášter Chotěšov 2015


více..., komentáře (0)

Jo když chvátá, ať chvátá

Chvátám, chvátám Asi musel hrozně chvátat.
Když mě předjížděl na čtyřproudovce a jel víc, než povolených 90, bylo mi to celkem jedno. Bylo to bezpečné, proč ne. Když další tři auta přede mnou předjel na její konci, kde je rychlost omezená, už jsem si myslel něco horšího. Ale když jsme zastavili na semaforech, protože před námi se jezdilo kyvadlově a on chtěl stojící auta objet, to už jsem mu nadával docela nahlas.
Po třiceti kilometrech byl o čtyři auta přede mnou, zhruba o dvacet vteřin. A to se těch pár ne příliš bezpečných předjíždění, která předvedl, docela vyplatí.


více..., komentáře (0)

Po třech letech jsme byli opět v Caorle

Residence Roberta, Caorle A kdyby jen to, byli jsme i ve stejném ubytování, residence Roberta se to jmenuje. Před třemi lety jsem psal jak o ubytování v apartmánu, tak tipy a triky o Caorle. Moc se toho nezměnilo, je ale čas na update pro rok 2015.
Ubytování: mapy Google ještě pořád neznají adresu agentury, ale je stále na stejném místě. Jen tam není československy hovořící pán, paní na nás rovnou spustila německy a už to jelo. Ale domluvíte se i anglicky. Na šestnáctou hodinu se pořád nehraje, přišli jsme v 16:10, žádná fronta, nic takového. Kauce není vyždována, místní poplatek 3,50 za každého nad 12 let ano. V hotovosti, kartou nelze, "Itálie není online", jak pravila paní. Na druhou stranu jí stačilo 10 euro, padesátník nám odpustila, když viděla, jak prohrabujeme peněženku. Ve vlastní Robertě jsme měli úplně stejný apartmán jako minule, v něm vše při starém, snad jen provozní doba bazénu se mírně změnila: 9:00 - 12:30 a 15:30 - 20:30.
Opět jsme nakupovali v supermarketu Familia. Voda stojí (1,5 l PET) 0,29 - 0,50, rajčata 0,89, broskve 0,99 - 1,99, meloun 0,49 (5 - 7 kg, menší jsou za 0,99). Pořád se ještě peče maxi pizza. Průměr 50 cm, Farcita za 9,50, Extra za 9,90. Na rozdíl se mě neptajte, ať jsem si říkal o jakýkoliv druh (šunková, tuňáková, houbová...), pokaždé jsem ji měl za 9,50. Pokud si chcete jít pro pizzu, musíte si nejdřív vzít lísteček s číslem, funguje tu odbavovací systém. Jen čas vám neporadím. V sedm hodin je tam jednou fronta, jednou prázdno. Platit se dá kartou.
Když jsme u nákupů. Taky jsme se cestou stavěli v Lidlu, který je levnější než Familia, voda za 0,15 a 0,19. Tak jen kdybyste náhodou jeli kolem. ;-) V Caorle je i Penny a ceny jsou tam prý přibližně stejné jako u nás.
Kopeček zmrzliny je za 1,30 běžně, na dvou místech jsme našli za 1,20 a předposlední den dokonce i za 1 euro. Tady, ale byla málo mražená, musel jsem rychle lízat.
Minule jsem psal, že v lunaparku jsou v neděli a ve středu slevy, to platí dál. Ceny jsou pak stejné, nebo i nižší než u nás.
Co se prodává na pláži? Klasicky šátky, osušky, náramky, sluneční brýle, draci, motání copánků, masáže. Ale i knihy, to mě překvapilo, a bezkonkurenční hit - selfie stick. My jsme udělali zajímavý obchod. "Chcete draka?" "Nemáme s sebou peníze." "A jakého?" "Toho velkýho." "Za deset." "Za šest." Běžná konverzace stylu "musím živit rodinu, to je moc, dobře, slevím, ale níž ne, ale jo, ještě je to moc, dobrá ujednáno." "Ale my skutečně nemáme peníze." "Nevadí, tady je drak, zítra přijdu, přines peníze, jmenuji se Lilo." Domluvili jsme se na desátou, přišel v jedenáct, usmál se, vzal peníze a šel dál. Tohle si u nás nějak neumím představit.
A ještě jednu zajímavou obchodní taktiku jsem tam zažil, ta se mi pro změnu nelíbila. Na ulici stojí klaun, motá balonky. Něco umotá - květinu, meč, vrazí to dítěti do ruky a chce po rodičích peníze - podívejte se, dítě má balónek. Spousta lidí mu skutečně zaplatilo.
Wi-Fi. Bezplatné W-Fi jsem v Caorle nenašel. Po městě je spousta sítí, které se tváří jako free, připojíte se, ale na internet se už nedostanete. Musíte se přihlásit. A na tom jsem vždy pohořel.
Pokračování příště: cesta a Benátky. Obojí autem.


více..., komentáře (0)

Agenda Widget na Androidu nepracuje

Telefon Už dost dlouho na Androidu používám Agenda Widget, který mi na obrazovce ukazuje nejen události z kalendáře, ale hlavně úkoly z GTasks. Ale teď jsem si koupil nový telefon, kde je Android Kitkat, a widget přestal ukazovat. Díval jsem se na internetu a rozhodně nejsem sám. Sice pár lidí píše, že jim funguje, ale víc má zkušenost opačnou. Navíc vývojář nereaguje.
Začal jsem hledat tedy náhradu. Fráze "Looking for a widget that shows the tasks in my calendar" a její obdoby jsou docela časté. :-) Řešení bohužel méně. I když tipů je dost, ještě jsem nenašel to správné. Zatím všechny ukazují jen kalendář, úkoly už ne: WiZZ Widget, DigiCal, All-in-One Agenda widget. Jen GTasks ukazuje pouze úkoly, ale zase ne kalendář. :-)
Nemáte něco vyzkoušeného a funkčního?
Edit: Zatím vede Simple Calendar Widget.


více..., komentáře (0)

Vidíte dál než na nárazník svého auta?

Auto Jedete autem a před vámi jedoucí auto najednou dá blinkr vpravo, začne brzdit a najíždět ke straně silnice. Co uděláte? Začnete ho předjíždět? A jak ho tak předjíždíte, najíždíte na střed silnice najednou zjistíte, že naproti vám jede záchranka, modře na ní svítí, co může, a vy stojíte vprostřed silnice.
A co když auto před vámi zastaví normálně v pruhu? Taky ho začnete objíždět? Co když někoho pouští z vedlejší? Nebo zastavil před přechodem?
Nebo ho nebudete objíždět a najedete těsně za něj? A pak zjisíte, že má poruchu a bude tam chvilku stát. A vy stojíte tak blízko, že ho bez couvnutí neobjedete. A provoz za vámi, pokud nejste bezohlední a máte se taky trochu rádi, vám nedovoluje si couvnout. To je situace, co?
Při tom by stačilo, kdybyste se občas podívali dál než na nárazník svého auta a sledovali, co se na silnici děje. A hlavně se podle toho chovali.


více..., komentáře (2)

Pánové kalhoty dolů! Hned

Jak funguje zip, animace Dámy vás v tom nenechají, sundají sukni, nebo se alespoň podívají na kabelku. Vidíte tam zip? Pořádně se podívejte, jak funguje. Jeden zoubek zprava, jeden zleva, jeden zprava, jeden zleva. Hezky si nechávají místo, aby tam zajel ten z druhé strany, nikdo nezdržuje, nikam se necpou dva. Protože kdyby to tak nebylo, hned nadáváme a chceme zip vyměnit.
Jednoduché, snadné, že? Tak proč to doprdelepráce neodržujeme všichni i na silnici? Vždyť by to bylo tak krásné, ubyly by kolony, všichni bychom se za volantem usmívali. Ach jo.
Obrázek je z Wikipedie, z článku o zipu, též známém jako zdrhovadlo.


více..., komentáře (0)

Poslední komentáře

 • Jak zadám kód rádia ve Fordu?:
  "Díky moc, usetřil jste mi cestu do servisu. Jasně, stručně, srozumitelně…. ... "
 • Přestal vám fungovat klíč s DO?:
  "Fakt to funguje, Ford Fusion vyrobený v roce 2011..."
 • Jedna nerovná se jedna:
  "Tak tohle jsem si musel přečíst dvakrát, než mi to došlo. Ale pak jsem se smál m ... "
 • Nejčtenější zápisky

  Děkuji je zakázané slovo?
  (29. 10. 2019, 286x)
  Vystřelili byste?
  (31. 10. 2019, 270x)

  Vyhledávání


  Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS