Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Jak se vypořádat s autorskými právy?

Stručný úvod: Prodloužená tanečních, udělal jsem pár fotek, dal je na svůj web, několik ukázkových pak na Facebook do skupiny s tím, kde jsou další.
Co se stalo pak? Plno lidí se podívalo na moje stránky, další na Facebook, fotky na FB byly "líbí se mi" i označeny osoby. A pak mi přišlo pár oznámení, že byly označeny osoby i na jiných fotkách. Podíval jsem se a zjistil, že na mých fotkách, ale nikoliv mnou nahraných. Prostě někdo vzal fotky a nahrál si je na profil. Popravdě řečeno, fotografie nejsou nic extra, spíš nic, o ty nejde, ale někdo by mladým mohl říct, že se to nedělá. A tak jsem sedl a napsal jim.
Že na FB nahráli fotky, ke kterým nemají práva (přestože zatrhli, že mají), že měli odkazat na fejsbůkovou skupinu, nebo na moje stránky, nebo se zeptat, jestli je zkopírovat smí, a nebo aspoň napsat, odkud je stáhli. A čekal jsem. A dočkal jsem se různých reakcí.
Jeden profil se stal viditelným jen pro přátele, z jednoho beze slova zmizely a pak padaly argumenty "je to jen jedna fotka", "nejsou to vaše fotky", "nejsem sám / sama, mají je tam všichni", "přece se nebudete dohadovat s patnáctiletou holkou", "to můžu, jsou z internetu", "tomu a tomu jste nenapsal", "to je na HOVNO, když je nemůžu kopírovat" (omlouvám se, to je citát :-) ). Snažil jsem se jim vysvětlit, že skutečně nemohou. Jedna slečna odpověděla, že než aby napsala, od koho fotka je, že ji raději smaže. Nesmazala. Druhá rovnou napsala (ta s tou stolicí), že s tím dělat nic nebude. I přes varování, že budu kontaktovat FB. Obě jsem prásknul a fotky na profilu nemají. Smazány administrátory.
Možná je vám divné, že mi vykali. Oni mě totiž z těch tanečních znají, pracuji tam. ;-) A poučení pro příště?
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Přečteno 2274x | Komentáře (3) - přidat | Vytisknout článek

Sdílet na Facebook     Sdílet na Twitter

Poslední komentáře

 • Jak zadám kód rádia ve Fordu?:
  "Díky moc, usetřil jste mi cestu do servisu. Jasně, stručně, srozumitelně…. ... "
 • Přestal vám fungovat klíč s DO?:
  "Fakt to funguje, Ford Fusion vyrobený v roce 2011..."
 • Jedna nerovná se jedna:
  "Tak tohle jsem si musel přečíst dvakrát, než mi to došlo. Ale pak jsem se smál m ... "
 • Nejčtenější zápisky

  Děkuji je zakázané slovo?
  (29. 10. 2019, 295x)
  Vystřelili byste?
  (31. 10. 2019, 280x)

  Vyhledávání


  Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS