Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Byli jsme u největšího přírodního jezera v ČR

Čertovo jezero Malá kvízová otázka: kdo už ví, kde že jsme to byli? ;-)
Vyrazili jsme na výlet. Podle mapy devět kilometrů, dvě hodiny dvacet. A protože jsme lidi a ne stroje, zvýšil jsem čas na čtyři hodiny - kochání se krajinou, svačina, ukecávání dětí, že už za tímhle kopcem půjdeme dolů...
První překvápko čekalo už při příjezdu: parkování přes den zdarma. V dnešní době, kdy se při jízdě autem vybírají poplatky snad za všechno, to bylo velmi milé, doporučuji tedy parkování u železniční stanice Špičák, nebo blízké parkoviště Kaskády. Tak tedy vystupovat, protáhnout a jdeme. Směr Sportareál. Prohlédneme si turistický rozcestník, Čertovo jezero po modré. A šlapeme. Do kopce, do kopce, do kopce. Asi se někde stala chyba, vytáhnu papír, kam jsem si vytisknul kus mapy - aaaa chyba, měli bychom jít po zelené. No jo, z kopce a pak po vrstevnici, to je lepší. Ale jak tak jdem a jdem, zdá se mi, že s tou zelenou to asi nebude nejlepší, vždyť jezero by mělo být trochu jiným směrem. Aha, je tu další překvápko - neměla to být zelená, ale žlutá. To je tak, když člověk tiskne na černobílou tiskárnu a turistické značky si obtahuje zvýrazňovačem. To si pak jeden snadno splete žlutou a zelenou. Vytáhnout mobil, nastartovat GPS a offline mapy.cz (ještě, že je mám). Naštěstí nemusíme zpět, tady je krásná cesta přímo k jezeru. Jen je víc do kopce, než po té modré. V průběhu ještě dám brblajícím dětem na výběr, jestli delší, hladší a pozvolnější cestou, nebo kratší cestou do kopce přes kameny a kořeny. Vyhrála kratší a brblání za chvilku přestalo. Už na něj nebyly síly.
O to větší úleva, že jsme u Čertova jezera. Chvilka odpočinku, ani jsem se dětí neptal, jestli se mnou půjdou hledat keš a po návratu ještě chvilka na pověst o vzniku jezera, proč se jmenuje čertovo. To, co jsem se dozvěděl od kolega kačera o přechodu mezi jezery, jsem radši neprozrazoval.
A vyrážíme dál, k druhému cíli cesty. Samozřejmě do kopce a cestou dětem říkám, aby si zapamatovali, že voda z tohoto jezera teče do Dunaje a Černého moře (když se podíváte na mapu, zjistíte, že to na Šumavě zas taková samozřejmost není). Na kopci nás totiž čeká rozvodí. Voda z jedné strany kopce teče do Černého moře, z druhé strany do moře Severního, konec vzdělávací chvilky ;-) A už je tu: varování od kolegy kačera bylo pravdivé, cesta z rozvodí je brutální, během chvilky jsme o sto metrů níž. Ale to už jsme u Černého jezera a vy jste se právě dozvěděli odpověď na otázku z titulku. Cesta od jezera zpět do Špičáku už byla v pohodě, na Špičácké sedlo více méně po vrstevnici, ke Sportcentru pak z kopečka.
Vrcholem a odměnou na konci cesty měla být cesta lanovkou na Pancíř. U její dolní stanice jsme se dozvěděli, že jezdí jen do šestnácti hodin a tak nás odvezou jen do poloviny. To mi v sezóně přijde jako docela chyba, zavírat ve čtyři je dost brzy. Tak zpět do Sportcentra a lanovkou na Špičák.
Procházka se z plánovaných devíti kilometrů a čtyř hodin protáhla na skoro třináct a šest. Ale stálo to za to, je to přece jen něco jiného, než výlet do kina :-)
PS: Můžete si prohlédnou i pár fotek z výletu.
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Přečteno 6634x | Komentáře (0) - přidat | Vytisknout článek

Sdílet na Facebook     Sdílet na Twitter

Nejčtenější zápisky

První. Co to ale znamená?
(20. 03. 2023, 226x)
Oldies? Kdy se to zvrtlo?
(19. 04. 2023, 222x)

Vyhledávání


Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS