Elektrokolo bych si nikdy nekoupil
Že jste ještě při síle, že si na kole chcete dát do těla, že elektrokolo je pro starý a vy si kupovat určitě nebudete?
Já si to taky říkal, ale už ho mám doma. Jestli o to stojíte, přečtěte si mé zkušenosti.
- Taky jsem při síle, kolo jsem si koupil, abych mohl jezdit s manželkou.
- Jezdím na elektro, ale do těla si dávám taky. Dřív jsem říkal "aspoň deset kilometrů denně". Dnes bych kvůli tomu ani kolo ze sklepa nevyndal. Minimálně patnáct, spíše ke dvaceti. E-kolo vám rozšíří oblast, kam jste schopni dojet. Nejezdí samo, musíte šlapat. Ale vyhladí kopce a ruší protivítr. Můj Crussis e-largo 7.7 má přípomoc v pěti stupních. Na jedničku by měl přidat třetinu toho, co vydáváte vy, na pětku třikrát tolik co vy. Já jezdím na jedničku a mám pocit, že vyrovnává těch patnáct kilo, o které je kolo těžší než moje staré. Do kopců si přidám na dvojku. A když je hodně velký krpál, dám tam trojku. A šlapu a šlapu, stejně jako na starém, když jsem měl vpředu nejmenší plotnu a vzadu největší kolečko. Tím se dá vyjet vše.
- Vyzkoušel jsem čtyřku a pětku, ale to jsem musel do toho krpálu brzdit. Takhle jezdí důchodci, proto máte pocit, že se na elektrokole nemusí šlapat.
- Je příjemné, že vám pomůže s rozjezdem na křižovatce. Už nikdy "stihnu to před tím autem, nebo mám počkat?" Dáte dvojku a stihnete. Když dáte trojku, budete mít problém vytočit to odbočení a své polovině vozovky. U čtyřky máte šanci, že skončíte v příkopu na druhé straně silnice.
- Když už jste se rozjeli, dostanete se k rychlosti 25 km/h. To je limit, do kterého vám kolo pomáhá. Nad tuto rychlost už jedete sami. Udržet nebo překročit tu rychlost na kole, které váží 27 kg vás taky nějakou námahu stát bude.
Zahoďte předsudky a půjčte si ekolo. Ny výlet, na víkend. Třeba se vám zalíbí.
To byly klady. Nějaké zápory?
- Ujel jsem skoro sedm set kilomterů, ale ještě pořád jsem nepochopil, jak kolo počítá dojezd. Spotřebuji zhruba jedno procento na ujetý kilometr. To by vycházelo na 100 km na nabitou baterii. Dnes jsem sedl na kolo - baterie 92 %, dojezd 133 km. Ujel jsem 31 km. Stav baterie 64 %, dojezd 116 km. A to jsem jel po celkem rovném úseku, rychleji než 25 km/h, tedy bez přípomoci, procenta ubývala, ale dojezd se zvyšoval. Prostě se na počítač raději spoléhat nebudu.
- Podobně podivně se počítač chová při dobíjení. Že prázdnou baterii dobíjí rychleji než plnou, je normální, to je u mobilu taky. Ale proč mi za půl hodiny nabije z 85 % na 90 % a za další půlhodinu ukazuje 100 %. odpojím nabíječku a když přijdu za další půlhodinu, ukazuje počítač třeba jen 92 %. A to kolo stojí, je vypnuté. Tohle by chtělo vychytat.
- Věc, kterou jsem v návodu nenašel. Pokud klesne nabití pod 15 %, kolo pomáhá už jen na první stupeň. Zobrazuje sice klidně druhý, třetí, ale výkon dává jen jako při prvním. Zbývalo mi domů pět kilometrů a jedno strmé stoupání. Chtěl jsem si nechat pomoci, ale kolo řeklo "ne". Je na jedničku. Co na tom, že jsem si domů přivezl třináct zbývajícíh procent. Prostě kolo muselo být chytřejší než já a myslet za mě.
Tak to jsou moje pro a proti, klady a zápory, výhody a nevýhody, které u elektrokola zatím vidím.
Přečteno 2044x |
Komentáře (0) -
přidat |