Mastodon

Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Fyzika v praxi

Sanitka Odstředivá síla je síla působící na těleso resp. hmotný bod směrem od středu křivosti trajektorie. Její velikost vypočítáme jako hmotnost krát druhá mocnina rychlosti lomeno poloměr oblouku. Tolik citát z Wikipedie.
Představte si řetízkový kolotoč, když se roztočí. Představte si, jak klimbáte v autě a co se vám stane s hlavou v ostré zatáčce. Představte si, kolik aut "vyletělo" ze zatáčky. To všechno je odstředivá síla.
Teď si předstate, že ležíte na lehátku v záchrance. Určitě bude příjemnější, když bude odstředivá síla menší, nebude vás to shazovat z lehátka. To se dá udělat dvěma způsoby. Menší rychlost nebo větší poloměr, tedy co nejrovněji.
Proto, když proti mně jede záchranka, uhnu na stranu. Aby mohla jet středem silnice. Aby mohla "říznout" zatáčku. Prostě tak, aby to bylo bezpečnější a příjemnější pro posádku záchanky.
Vzkaz pro slečnu, co se mohla umávat rukama a uplácat si čelo, když jsem takhle zastavil naposledy a zdržel ji o tři vteřiny: odstředivou sílu nepřepereš. .
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Přečteno 2133x | Komentáře (0) - přidat | Vytisknout článek

Sdílet na Facebook     Sdílet na Twitter

Nejčtenější zápisky

Neexistuji vhodna data!

Vyhledávání


Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS