Mastodon

Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Hodí se vám tipy pro cestu autem do Itálie?

Auto Jeli jsme letos do Caorle, tady je pár tipů.
Na rakouské dálnici A10 nám navigace hlásila třicet minut zpoždění před Radstadtem (omezení na dálnici Flachau - Radstadt) a doporučila to objet. My jsme stejně chtěli jet na Radstadt, tak proč ne. To jsme zjistili za chvilku. Stejně to navigace hlásila spoustě dalších, kteří ji také poslechli. Po patnácti minutách stání (ta dálnice se aspoň plížila) už v rádiu hlásili, že na dálnici třicet minut, ale kolem minimálně stejně tolik, abychom nesjížděli. Vrátili jsme sezpět na dálnici.
Pokud chcete ušetřit 5,50 EUR za průjezd Tauertunelem, nečekat na mýtnici (při zpáteční cestě jsme viděli sedmikilometrovou frontu) a vidět Alpy shora, opět po letech doporučuji cestu přes Radstadt, Obertauern a St. Michael in Lungau. Navíc si jako bonus může najít kešku v Obertauern ve výšce 1720 metrů nad mořem. To u nás nemáme. ;-)
Že je benzín na dálnici dražší, je známo. Já jsem vždy tankoval v Salzburgu, než jsem na ni vjel (spolu s koupí dálniční známky, letos za 8,70 EUR) a pak ještě na konci Rakouska, na Dreiländerecke. Minule jsem jel přes Villach, protože byla dálnice ucpaná a zjistil jsem, že je tam benzín ještě levnější, než v Salzburgu. Doporučuji tedy naplánovat cestu přes čerpací stanici Jet, je to hned na kraji Villachu vedle Lidlu. Můžete tam platit kartou v automatu, nebo v obchodě. A pozor, zajíždí se tam z obou směrů, není tam jednosměrka, jak je zvykem u nás. A jaké že jsou ceny benzínu? Bezolovnatý 95 stojí v Německu 1,40, v Rakousku stál v Salzburgu 1,274, ve Villachu 1,262 (cestou skrz Villach pojedete ještě kolem A1, kde byl o něco málo dražší), na dálnici kolem 1,40, v Itálii bežně 1,60, ale viděl jsem i jednu benzínku, kde stál "jen" 1,58, vše samozřejmě v eurech.
A když už budete ve Villachu co takhle nejet po dálnici i dál? Ušetříte spoustu peněz za tu italskou, která je dost drahá, a moc času neztratíte. Navíc opět i něco uvidíte. Z Villachu jsme jeli po staré korutanské silnici a přes Tarvisio jsme najeli na dálnici až u Tolmezzo. A to jen proto, že mě přestala bavit nesmyslná omezení rychlosti na 90, 70, 50, 70, 50, 90 která si vymýšlela navigace a která ve skutečnosti nebyla. Za dálnici jsme tak platili do Portograuro 8,10. Mimochodem těsně před nájezdem na dálnici byl úchvatný kruhový objezd. Pokud má obvod 450 metrů. dovedete si jistě spočítat průměr. ;-)
Když jsme jeli zpět, sjeli jsme už u města Gemona (z Portogruaro jsme platili 7 EUR), u Tarvisio najeli zpět na dálnici (mýtnice je před, do Rakouska se tedy jede bez placení) a sjeli na Villach, kde jsme opět tankovali. Během týdne zlevnil benzín na 1,239. O kolik zlevnil u nás? Jasně, o nic. Pak že je u nás přebenzínkováno a tvrdý konkurenční boj.
A ještě jeden tip, na zpáteční cestě se můžete zastavit (tedy pokud jedete přes Salzburg) v IKEA, dojít si na záchod a dát si kuličky za 5 euro nebo párek v rohlíku za 80 centů.
[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Přečteno 5920x | Komentáře (0) - přidat | Vytisknout článek

Sdílet na Facebook     Sdílet na Twitter

Nejčtenější zápisky

Neexistuji vhodna data!

Vyhledávání


Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS