Světla pro denní svícení
Nejdřív něco strohého, úředního čtení, kontrolní otázky budou na konci.
Montáž, umístění a zapojení denních svítilen předepisuje a upravuje homologační předpis EHK/OSN č. 48, který předepisuje vyhláška č. 341/2002 Sb.
Tyto svítilny jsou nepovinné na automobilech a zakázané na přípojných vozidlech. V tomto homologačním předpisu je podrobně uvedeno jak má být svítilna umístěna na výšku, šířku, délku vozidla, elektricky zapojena a požadavek na orientaci směrem dopředu.
Svítilny pro denní svícení, které jsou homologovány dle předpisů EHK/OSN nebo EHS/ES lze použít v souladu se zákonem č. 411/2005 Sb., kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích v posledním platném znění (dále jen zákon).
Denní svítilny můžete použít k svícení, pokud jsou homologovány dle předpisu EHK/OSN č. 87 (označeny homologační značkou E s č. xxxx pod kterým byla homologace uvedena a označením RL).
Vybrané požadavky na umístění z předpisu EHK/OSN č. 48 (základní) na denní svítilny:
- počet - dvě na přídi vozidla
- na šířku - max. 400 mm od bočního obrysu vozidla a nejméně 600 mm mezi sebou (u vozidel s šířkou menší než 1300mm může být 400 mm)
- na výšku - od 250 mm do 1500 mm nad vozovkou.
K elektrickému zapojení denních svítilen:
- svítí samostatně bez obrysových světel
- automaticky se zapínají s polohou "klíčku" pro běh motoru a zhasnou po vypnutí motoru
- povinně se automaticky vypínají při rozsvícení světlometů
- kontrolka je nepovinná
A nyní slíbené kontrolní otázky. Mohou být světla pod registrační značkou? Pokud máte pod nárazníkem spojler, můžete mít světla na jeho dolním okraji? Mohou světla svítit, když rozsvítíte obrysová, potkávací nebo dokonce dálková světla?
A teď se podívejte kolem sebe.
Přečteno 4461x |
Komentáře (0) -
přidat |