Deníček ze Stoda
10. 2. 2006

Dovolená v Bibione - tipy a triky II

jf - 07:05 | permalink
Pokračování prvního dílu, tipy pro dovolenou v Bibione v Itálii.
Možná se vám budou hodit základní slovíčka: bon džorno (dobrý den), bona sera (dobrý večer), grácie (děkuji) a prego (prosím).
Nemusíte se bát mluvit česky. Bibione je stejně rakousko-německo-české město. Nejpoužívanější je tedy němčina (s angličtinou moc nepochodíte).
Pokud jedete k za sluncem k moři, nelekněte se, když vjedete do Itálie, okolo vás budou samé hory a bude pršet (tak jako se to stalo nám).
Ulice vpravo od Corso de Sole (silnice, po které do Bibione přijedete) jsou pojmenovány po planetách sluneční soustavy. Pokud tedy znáte jejich pořadí, víte, kde máte kterou ulici hledat.
Zmrzlina stojí skoro všude stejně - osmdesát centů. Existují samozřejmě výjimky, našli jsme tři zmrzlinárny (mléko v mlékárně, cukroví v cukrárně, zmrzlina v...), kde byla za sedmdesát centů. Jedna z nich je ve Venušině ulici (ano správně, druhá od moře), kde mají zmrzlinu vodovější, ale zato chutná skutečně po ovoci. Po borůvkové máte i fialový jazyk (nebo triko, jako dcera). Druhá je u raptilária. Ale nejlepší zmrzlina je zhruba uprostřed korza. Zmrzlina se nabírá špachtlí, prodává ji starší paní a loučí se čao.
Jestli trpíte klaustrofobií, připravte se na dvacet tunelů - od "myších děr" dlouhých pět set metrů až po osmikilometrový Tauern.
Snad každých padesát metrů stojí nějaká "houpátka" - koníčci, mašinky, autíčka. Zatímco u nás se do nich hází desetikoruny, tady jezdí na žetony, jeden za padesát centů. Ale existují množstevní slevy, my jsme jich měli šest za dvě eura. A pozor, žetony nejsou kompatibilní, rozmyslete si tedy, kde si je koupíte. Jestli jedete s dětmi, bude vás to stát spoustu peněz, nebo nervů :-)
V Bibione je také lunapark. Standardní cena za atrakci jsou dvě eura, ale dají se sehnat kupony, na které se v pondělí jezdí za polovic. My je dostali v agentuře.
Pokud si s sebou vezete elektrický spotřebič, nemusíte mít strach. V Itálii jsou sice jiné zásuvky, ale pokud má spotřebič "placatou zástrčku", zapojíte ho bez problémů.
Vozítka. Můžete si půjčit čtyřkolová vozítka, něco jako rikša, ale vézt se musíte sami. A pokud jste líní šlapat, jsou k sehnání i s elektrickým pohonem.
Maják. Už jste viděli skutečný maják? Kousek od Bibione jeden stojí. Je to pěkná procházka. Ale neplánujte, že se tam svezete na vozítku z minulého bodu. Cesta podél moře je dost písčitá, jezdí se špatně a ke konci už vůbec. A pokud byste chtěli jet tou sice delší, ale lepší cestou směrem ke kruhovému objezdu, raději to nedělejte. Uprostřed je závora, kterou nepodjedete, neobjedete. Já jsem ji překonal horem, protože se mi nechtělo se vracet.Klíčová slova: bibione tipy triky dovolená

Přidat do del.icio.us, Linkuj.cz

[CNW:Counter]