Mastodon

Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Co a jak v Turecku

Tipy a triky pro dovolenou v Turecku.
Pokud máte chuť na něco sladkého, nedávejte si turecký moučník. Možná, že to zní divně, ale je to tak. Turecké moučníky (a ochutnal jsem několik druhů) jsou sice dobré, ale ukrutně přeslazené. Představte si moučník namočený v sirupu. Dost namočený. A teď máte turecký moučník.
Ceny jsou přibližně stejné jako u nás. Jestli za to může levnota (opak drahoty) nebo levné euro, nevím, ale ceny jsou skutečně přibližně stejné jako u nás. Nanuky jsme dokonce kupovali levněji. A nebyly to nějaké noname, ale náš oblíbený Twister.
Dá se nakupovat i na bazaru, ale musíte smlouvat. Je to občas dost drsné, ale je to jen divadlo. Nakonec se dohodnete. První nákup manželka neunesla. Bylo to hodně drsné. "Vy jste se zbláznili, takovou cenu. To je jako bych vám to měl dát zadarmo." A věci létaly zpět do regálů. Trvalo to čtyři dny, než jsme to zkusili znovu. "Dohromady je to dvě stě euro. Že toho máte tolik, dám vám slevu, sto padesát." A teď už jen záleží na tom, jak silné máte nervy. My jsme se dostali na devadesát šest. Podruhé jsme se dostali už pod polovinu první navrhované ceny.
Nekupujte si Endiaron, (prý) nefunguje na turecké bakterie. Jestli jej máte ve svém seznamu věcí, které si chcete vzít na dovolenou, vynechte jej. Jedna z prvních věcí, kterou nám delegátka řekla, bylo to, že Endiaronem nemáme ztrácet čas a máme si za tři eura koupit místní lék, který skutečně zabírá. Nevím, nám se tyto radosti vyhnuly. ;-)
Euro sem, euro tam. Pořád tady píšu o eurech. Samozřejmě, že v Turecku neplatí. V Turecku platí nová turecká lira, zkratka YTL, často pro ni používají znak dolaru. Pokud budete chtít měnit, kurs v červnu byl 1,90 až 1,92 YTL za euro, případně 1,50 YTL za dolar. Ale nemusíte si měnit moc, bežně je přijímáno euro. Vřele doporučuji zeptat se předem, kolik to stojí v eurech, protože různí obchodníci používají různé kurzy. Od 2:1 (aby se to dobře počítalo), přes zmíněné 1,9, 1,5 až k 1:1 (aby se to dobře počítalo :-) ).
Pokračování příště....


Podobné články:

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Přečteno 8026x | Komentáře (0) - přidat | Vytisknout článek

Sdílet na Facebook     Sdílet na Twitter

Nejčtenější zápisky

Neexistuji vhodna data!

Vyhledávání


Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS