Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

První kolo mám za sebou

Kolo Už nekolikrát jsem psal, že jezdím na kole. Že nejsem žádný cykloblázen, žádný nadšenec, ale nějak hýbat se musím.
Takže spíš pro sebe - letošní první jízdu mám za sebou, prvních jedenáct kilometrů. Zase mě bolí nohy, zase se nemohu pořádně posadit. Ale jako každý rok - ono si to sedne.více..., komentáře (0)

Jak nechránit osobní údaje

Díky GDPR by měly být chráněny naše osobní údaje. Už by se nikde neměla povalovat a nabízet třeba naše adresa nebo rodné číslo.
A pak se podíváte na úřední desku městského úřadu, kde je zveřejněn exekuční příkaz. Se vzorně začerněným rodným číslem. Zdánlivě vzorně. Protože je to udělané úplně špatně. Protože paní AlenaV (její plné jméno je zřejmě v levém horním rohu) si 21. 3. ulehčila trochu práci: pokud si označíte celé rodné číslo včetně začerněné části a zkopírujete ho někam jinam, uvidíte i tu část za lomítkem.
Milá firmo Exekutorský úřad Praha 3, měla bys s tím něco udělat.více..., komentáře (0)

Pátý pád je plus

Podle čeho posuzujete, jestli nakoupíte v e-shopu? Podle ceny, způsobu placení, dopravy? Recenzí ostatních zákazníků?
Já mám ještě další hledisko: podle toho, jak mě osloví. Pokud použijí pátý pád, mají u mě hned plus. Oslovení prvním pádem je neutrální (dobrý den, pane novák) a "zdravím" je hned mínus.více..., komentáře (0)

Nešlo by to jednodušeji?

Dva moderátoři na jevišti / v televizi / rádiu. "Dnešním programem vás budou provázet Marie Novotná," praví jeden. "A Jiří Malý," dodá druhá. V tomto okamžiku vám dojde, že představil jeden druhého. Přesněji jeden druhou a druhá prvního. Ale co když jsou to dva chlapi? Pak nevíte, jestli představili sebe (Bond, James Bond), nebo kolegu. A celý život si je budete plést jako Kotvalda s Hložkem. Starší chápou, mladší mohou skončit před jmény.
Tohle představování navzájem je poslední dobou dost rozšířené a moc se mi nelíbí.více..., komentáře (0)

Darovanému koni na zuby nehleď

Tak praví staré české přísloví.
Občas se objeví zoufalá žádost "prosím rozbilo se mi xxxx, nemáte někdo doma nějaké starší, které můžete postrádat?" Náhodou mám, leží nám rok ve sklepě, je funkční a překáží, rád se toho zbavím, nic za něj nechci. Odpověď "ale ono je to modré, já bych chtěl bílé," mě docela naštve. Asi ta žádost nebyla dost zoufalá, když si ještě bude vybírat. Kdyby to řekl hned na začátku... Já chci pomoct a takhle? Určitě zase příště budu chtít někomu pomáhat.více..., komentáře (0)

Máte český dres na kolo?

Kolo Nemyslím vyrobený v Česku, takových stejně moc nebude, ale s nějakým českým motivem.
už jsem psal, že v Číně se dá sehnat fakt úplně všechno. Dnes jsem si to zase potvrdil. Tak co třeba cyklodres s krátkým rukávem s motivem české vlajky? Případně napodobeninou reprezentačního dresu, s motivem podobným olypijské kolekci. Nebo cyklodres s nápisem Pilsner Urquell dokonce ve dvou variantách, případně s obrysem republiky vyplněným vlajkou? Pro Pražáky pak s motivy pražských věží nebo tančícího domu. Račte si vybrat :-)více..., komentáře (0)

Co bylo dřív? Slepice nebo ...

Tak takováhle otázka vás nečeká. Hra Wiki History Game vezme z Wikipedie nějakou událost s datem a vy máte určit, kam patří.
Začíná to jednoduše. Na začátku máte "stavba Karlova mostu". Dostanete "zvolení V. Havla prezidentem ČSSR". Tak to je snadné - později. "založení Československa". Později než most, dříve než prezident. No jo, jenže čím víc událostí máte, tím těžší se umístit je správně. A navíc všechny nejsou tak jasné.
Tak co? Vyzkoušíte?


více..., komentáře (0)

index | 8-14 | předchozí | následující | Celkem 1067 článků

Nejčtenější zápisky

První kolo mám za sebou
(24. 03. 2022, 648x)
Pátý pád je plus
(22. 03. 2022, 418x)
Jak nechránit osobní údaje
(23. 03. 2022, 361x)
Nešlo by to jednodušeji?
(08. 03. 2022, 323x)
Jak dobře znáte své okolí?
(20. 04. 2022, 304x)

Vyhledávání


Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS