Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Už si nebudete muset pamatovat číslo účtu

Peníze Tak prý "Banky chystají novinku, která udělá z čísla účtu nepodstatný údaj". Celý článek číst nemusíte: k vašemu účtu se přidá další údaj - číslo mobilu. Pak stačí druhé straně sdělit číslo telefonu a ona vám může poslat peníze. To je příjemné, číslo mobilu si určitě pamatuje víc lidí, než číslo účtu.
Malý háček vidím v připravované druhé fázi - přidat si budete moci i e-mailovou adresu a posílat a přijímat peníze přes tento údaj. Přece jen mobilní číslo občas měníte, mail asi málokdy. A vlastně ten háček není malý, ale je to veliký hák. Psal jsem o tom už v roce 2013 - chodí mi do e-mailu zprávy, které evidentně patří někomu jinému. Ne spam rozesílaný na všechny strany. Ale zprávy poslané někomu, kdo si nepamatuje svou mailovou adresu a zadá moji. V poslední době to byl očkovací certifikát, před tím výsledek testu nebo pozvánka na pracovní pohovor. Jestli to bude fungovat stejně s posíláním peněz na e-mailovou adresu, bude ze mě milionář.více..., komentáře (0)

B jako Božena?

Občas mi někdo hláskuje heslo do telefonu. A občas rozeznat b, nebo p, em nebo en je dost težké. Proto existuje hláskovací tabulka. Z amerických válečných filmů učitě znáte alfa, bravo, čárlí, v české tabulce je to Adam, Božena, Cyril.
Já někdy slýchám k jako kůň, p jako pes, c jako cihla... To je ještě v pořádku. Težší to je i jako Iveta. Nebo to je y jako Yveta?
A taky už jsem taky slyšel dvojité w jako waldemar a taky tvrdé y jako ..... Do toho jsem zasáhl "jako tvrdé y".více..., komentáře (0)

Ještě mohl počkat

Kolegův syn se bude ženit. Musí. Tedy nemusí, ale jeho budoucí žena nechce být svobodnou matkou. A kolega prohlásil, že ještě mohl počkat, vždyť je mu teprve dvaadvacet.
Já si naopak myslím, že čekal dost dlouho. Kdyby ho vytáhl dřív, ženit se nemusel.více..., komentáře (0)

Nechcete pivo zadarmo?

Nikdy bych neřekl, jak těžké je zbavit se jednoho piva.
Dostal jsem zadarmo pivo. Chtěl jsem nealko, ale zadarmo je prý jen jedenáctka. Tož si vezmu jedenáctku, někdo si ji dá. Já pojedu autem.
Odcházím od stánku a hned se otočím na chlapy za mnou: "Nechcete ještě jedno?" Ne, jedno jim prý stačí. Starší pár ho taky nechce. Mladí kluci taky ne. prohlásil bych o sobě, že jsem solidně vypadajíc padesátník, ale s otázkou: "Nechce pivo zadarmo?" jsem neuspěl. Jestli mi nevěřili, že jsem do něj neplivnul, jestli hledali skrytou kameru, jestli.... Uspěl jsem na šestý pokus u pána, který vypadal, že jich pár měl a pár jich ještě zvládne.
Řeknu vám, byla to fuška.více..., komentáře (0)

Jak stvořit něco ikonického?

Jednoduše. Přemluvte někoho od novin, ať napíše článek a použije v něm spojení "ikonické něco".
My jsme takhle měli "ikonickou chaloupku na kuří nožce". Ona teda nebyla ani ikonická, ani na kuří nožce, ale nějak to spojení zalíbilo.
Stála na bývalém mostním pilíři uprostřed řeky skoro třicet let. V podstatě černá stavba na cizím pozemku. Ale tenkrát se to tak zřejmě nebralo Jenže minimálně posledních deset let jsem neviděl, že by v ní někdo byl. Ono se tam taky nedalo dostat, jediný přístpu byl po laně ze stromu na břehu. A to lano už nebylo. Takže chaloupka chátrala až jednou.... Až jednou, za času covidu, kdy se všichni nudili o ní někdo napsal do novin. A pak už to přetiskovali dál a dál. Ale to ještě pořád nebyla ikonická.
Pak vedení obce přišlo s myšlenkou, že pilíř využije a na místě bývalého mostu odstřeleného v padesátých letech minulého století postaví lávku, po které povede cyklostezka. Chaloupka při tom samozřejmě bude stržena. To už se blíží ikonizace. :-)
Ikonickou se stala v okamžiku, kdy se o ní a jejím plánovaném osudu dozvěděli filmaři. Ti spojili užitečné s užitečným. Kůlnu (už dávno to nebyla chakoupka, ale rozpadající se kůlna) zapálili při natáčení filmu Citlivý člověk.
Chaloupka je tedy ikonická a existuje už jen ve vzpomínkách. A vidět ji bude moci ve filmu. :-)více..., komentáře (0)

Jak dobře znáte své okolí?

Jak dobře znáte ulice ve svém okolí. I když ono to nemusí být ani ve vašem okolí, může to být kdekoliv. Ale místo, kde právě teď jste, vám tato hračka nabídne jako výchozí.
Řeč je o Back Of Your Hand. Je to jednoduché. Vyberete si místo, kliknete na Start a pak už se jen snažíte na mapě trefit ulici, jejíž jméno se vám zobrazí.více..., komentáře (0)

Asi budu pan Fišer

V poslední době jsem se dvakrát setkal s tím, že snacha nebo zeť mluví s svém tchánovi jako o Jirkovi nebo Vláďovi a tykají mu.
Sice to u mě ještě není aktuální (nebo možná je, ale o tom nevím), ale mám pocit, že nikdy nebudu Honza. Budu pan Fišer, děda nebo prostě "vy". Ano, dovedu si představit i to tykání, ale to by musel být někdo, s kým si tykám už teď. U někoho cizího v tuto chvíli ne.více..., komentáře (0)
index | 1-7 | následující | Celkem 1067 článků

Nejčtenější zápisky

První kolo mám za sebou
(24. 03. 2022, 648x)
Pátý pád je plus
(22. 03. 2022, 418x)
Jak nechránit osobní údaje
(23. 03. 2022, 361x)
Nešlo by to jednodušeji?
(08. 03. 2022, 324x)
Jak dobře znáte své okolí?
(20. 04. 2022, 304x)

Vyhledávání


Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS