Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Mě snad šálí zrak

Jasně že ano. Proto se tomu říká optické klamy :-)
Mám pro vás tři:

  • Panáček vyběhne po schodech nahoru, skočí a odběhne mimo obrázek. Nebo že by to bylo jinak? Zkuste si na některého z nich ukazovat prstem a zjistíte, že stojí na jednom místě.
  • Vlak metra jede od vás, nebo proti vám? Vždyť je to snadné, že? Ale když se na něj bude chvíli dívat, změní směr jízdy.
  • Barevné koule. Všechny mají stejnou barvu. Fakt. Zkuste zakrýt čáry kolem nich a přesvědčíte se.
Všechny tipy pocházejí od Miloše čermáka.více..., komentáře (0)

Považuji jaro za zahájené

A mám k tomu tři důvody:
  • Manželka pořád smrká.
  • Dnes nám celý den nad hlavou létala "andula" An-2 s parašutisty.
  • Hodinu jsem dělal na zahradě bez košile a má záda mohou dost úspěšně konkurovat vařenému rakovi. Jeden by si řekl, že v paesáti bych mohl vědět. Vím, ale nějak jsem se do práce zabral.


více..., komentáře (0)

Proč má dvě příjmení?

Žena po svatbě má tři možnosti. Vzít si příjmení manžela, nechat si své, nebo používat obě, manželovo i své (v tomto pořadí). Přípony -ová už do toho míchat nebudu, o to mi nejde.
Všechny tři možnosti chápu, jsem schopen pochopit jejich použití. Ale co mi nejde do hlavy: když si žena zvolí možnost obou příjmení současně, proč se pak představuje jen jedním, tím za svobodna? Vždyť si mohla nechat jen to, manželovo si nebrat. Když ho nepoužívá...více..., komentáře (0)

Jak vytvořit bootovací flash disk?

Občas potřebujete nastartovat počítač z flash disku. Jste na cizím počítači, váš nechce nastartovat, potřebujte na něm něco opravit, nebo prostě jen chcete vyzkoušet jiný operační systém.
Windows umí takový disk vyrobit samy, nebo si stáhnete si obraz flash disku, program, který takový disk umí vyrobit (Etcher, Rufus) a pomocí něj na flash disk obraz vypálíte.
Pokud chcete mít na flešce operační systémy dva (různé verze Windows, nějaký Linux, antivirový disk, prostě cokoliv), použijete Yumi.
Anebo použijete Ventoy. Ten jsem vyzkoušel nedávno a přijde mi úžasný. Flešku pomocí něj naformátujete, zkopírujete (ano jen zkopírujete) na ni obrazy disku a hotovo. Při bootovaní se vám zobrazí, který obraz chcete použít, ten se pak nastartuje. Jednoduchá, prosté. Přidat nový systém můžete nakopírováním nového iso soubor, systém odstraníte smazáním is souboru. Snazší to snad být nemůže.


více..., komentáře (0)

Běháte pro zdraví? Tak pozor

Pozor, abyste se zdraví vrátili domů.
Modelová situace. Slečna se sluchátky běžící po polní cestě. Já jsem rychlejší, blížím se k ní zezadu, obíhám ji a ona, když mi schází asi krok, změní stopu a najednou není vedle mě, ale přede mnou. Vzhledem k rozdílným váhovým kategoriím nemá šanci ustát, kdybych nestačil zareagovat. A teď si představte, že je rozdíl rychlostí ještě větší, protože jedu na kole. To už by bylo docela masakr a myslím, že minimálně jeden z nás by byl zralý na ošetření u lékaře.
Naštěstí jsem měl prsty na brzdách a tak jsem se jí stačil vyhnout. A stačilo by tak málo. Jako v autě se musíte podívat do zpětného zrcátka, při běhu byste se měli ohlédnout, nebo aspoň neměnit směr prudce.
Vždyť to běháte, abyste byli zdraví.


více..., komentáře (0)

Sedneme do auta a projedeme se

Auto Doba cestování zrovna nepřeje. Ale jestli by vám stačilo sednout do auta a projet se třeba Římem, Paříží, Londýnem, nebo Izmirem, mohu posloužit. I když jen virtuálně.
Otevřete si stránku Drive and listen, vyberte si město, nalaďte si místní rádio a užívejte si. Pravda, nebude to drncat, ani vítr ve vlasech neucítíte, ale aspoň malá náhražka by to být mohla.


více..., komentáře (0)

Dnes je krásně, skládám básně

Na básničky jsem nikdy nebyl, ale možná jen protože jsem neznal Rýmovač. Vyhledávač rýmů - zadáte slovo, on vám nabídne, slova, která se rýmují.
Jde mu to lépe než Neználkovi, zná i rýmy na slovo Slunce. ;-) Schválně to vyzkoušejte.


více..., komentáře (0)
index | 8-14 | předchozí | následující | Celkem 1037 článků

Nejčtenější zápisky

Chtělo by to nějakou hádanku
(29. 03. 2021, 405x)
Mě snad šálí zrak
(12. 05. 2021, 371x)
Sedneme do auta a projedeme se
(24. 04. 2021, 324x)

Vyhledávání


Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS