Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

S těmito tipy zvládne matematiku a angličtinu každý

Mathman je aplikace pro výuku matematiky, přesně řečeno pěti témat - aritmetika, algebraické výrazy, 2× rovnice a komplexní čísla - další by měly přibýt. V současné době má hodnocení 4,8, je zdarma a určená pro Android, pro telefony i tablety. Ke stažení v Google Play.

Učíte se anglicky? Možná se vám bude líbit Broňa Sobotka. Zveřejňuje krátká videa, ve kterých odkrývá vysvětluje, odpovídá, odkrývá podivná zákoutí angličtiny. Na můj vkus je sice až příliš optimistický, ale těch deset minut vždy vydržím.více..., komentáře (0)

Odložené přijímačky se mi hodily

Máme doma syna, kterého čekají přijímačky. Sice není nadšený, že jsou odložené a že se ještě pořád musí učit a připravovat. Ale mně se to hodilo.
To jsem takhle stál před dveřmi, které nešly tak úplně zavřít. Už jsem je zkoušel opravit, ale za těch deset let mi to nešlo, drhly a drhly. Najednou jsem si vzpomněl na to, co jsme opakovali se synem v matematice a dveře byly opravené. Během dvou minut. Tedy deseti let a dvou minut. A myslíte, že si toho někdo všiml?
Všiml. "Co se stalo, že ty dveře jdou zavřít?"


více..., komentáře (0)

Přináším další tipy pro děti i pro vás

Tipem pro děti jsou science centra z celé republiky. Brněnská VIDA! živě vysílá každou středu od 16 h návody pro domácí pokusy. Sledovat je můžete na jejich webu. Další takové manuály najdete na webu iQLANDIEnebo Pevnosti poznání, která nabízí i tipy na domácí tvoření. Na Facebooku Světa techniky vaše děti mohou sledovat laboratorní pokusy, ze kterých se jim zatají dech. Pokud hledáte pomoc s učivem pro školáky i studenty, najdete ji na Eduportálu plzeňské Techmanie.
A pro dospělé? Na co se budete dívat dnes večer? Venku je zima, tohle by se mohlo hodit.


více..., komentáře (0)

Stouni se doma nenudí

Letadlo

Ale asi se nudili. Protože po doooost dlouhé době vydali novou písničku. Jmenuje se Living In A Ghost Town a ve videu můžete vidět, jak vypadá prázdný Londýn.

Mrija, Mriya nebo taky Antonov An-225. Největší letadlo na světě. Pokud vás zajímá, kde jediný vyrobený exemplář zrovna létá, podívejte se na Flightradar.

A protože Olympic nekoncertuje, Petr Janda hraje každé pondělí z obýváku. No, spíš z pracovny. A hrát bude i dnes, v 19 hodin.

I v dnešní době můžete cestovat. Tím nemyslím jen z obývacího pokoje do kuchyně a ložnice. Můžete třeba navštívit 30 památek UNESCO na Google Earth. Než je všechny prošmejdíte na panoramatických fotkách, máte zábavu na hodiny.

A co dětem pustit AZ kvíz? To je taky na nějakou dobu zabaví.více..., komentáře (0)

A kam vyrazíme dnes?

Dalších pár tipů do časů, kdy musíme sedět doma.
 • Ponořte se do tajemných zákoutí fyziky a matematiky. Na ubrousek přináší krátká videa, kde vždy rozebere něco zajímavého.
 • O ČT Edu jste určitě slyšeli, když si vyberete třeba zeměpis, můžete cestovat po světě.
 • Dalším výletem by mohla být návštěva atomového krytu 10-Z. Ten je v Brně pod hradem Špilberk, ale nyní se můžete vydat i na virtuální prohlídku jeho 70 místností.
 • Pokud se vám stýská po dění v kanceláři, namíchejte si zvuky, které budou tu vaši kancelář připomínat.


více..., komentáře (0)

Doma jen neležím

Už měsíc jsem doma, "nesmím" do práce. Ale ani tak neležím.
Od ledna jsme doma cvičili tříměsíční výzvu s FitFab. A úspěšně jsme ji dotáhli do konce.
Každý den se snažím ujít sedm tisíc kroků. Vím, říká se, že člověk má ujít deset tisíc, ale četli jsem, že to jednou někdo někde napsal, ale není ničím podložené, proč zrovna deset. Já si dal dal hranici sedm. A podařilo se mi překonat stodenní řadu, i když to kolikrát znamenalo dvacet minut klusat na místě v kuchyni, abych chybějící kroky dohnal.
A taky už začalo být počasí, za kterého se dá jezdit na kole. Vloni jsem jezdil #DámLitr. Letos už mám taky pár kilometrů ujeto a v hlavě něco, co bych chtěl splnit. Ale nahlas to neřeknu. Zatím.


více..., komentáře (0)

Pokračujeme doma a nenudíme se

Třetí článek do série. Stále nemůžeme ven, tedy až na výjimky, přináším další tipy, co dělat.
 • 25 českých filmů nabízí Česká televize. Ale jen do neděle.
 • NEZkreslená věda je série krátkcýh videí, které připravila Akademie věd České republiky.
 • Už jsem tu dával odkaz na českou filmovou klasiku, na Youtube je i kanál Filmy v češtině. Současné filmové hity nečekejte, vlastně asi ani hity, ale možná si něco vyberete. Já si zavzpomínal na doby, kdy jsem si na videu pouštěli asi tak dvěstěpadesátou kopii.
 • BBC přináší videa, ve kterých můžete procestovat svět, i když nesmíte z domu.
 • Televizní pořad se jmenoval Zadními vrátky do ZOO za zvířátky. Dnes místo něj máme Youtube kanál Krátce ze zoo. Jde o zhruba minutová videa z pražské ZOO, tak jak ji nikdy neuvidíte.
 • Mraky autobusů, které si můžete vystřihnout a složit. Papírové vystřihovánky autobusů od PID.
 • Chcete si s někým popovídat? Potřebujete udělat videokonferenci? Vyzkoušejte jitsi.org, opensource řešení.
 • Zachraňte pivo. malé pivovary mají navařené pivo, pro které teď nemají odbyt. Pomozte a nějaké kupte.
 • Když už jsme u piva. Schází vám nějaké obyčejné, relaxační zvuky? Vyzkoušejte 10 hodin zvuků z hospody ze serálu ČT Most. :-)


více..., komentáře (0)
index | 8-14 | předchozí | následující | Celkem 999 článků

Nejčtenější zápisky

A kam vyrazíme dnes?
(16. 04. 2020, 560x)
Stouni se doma nenudí
(27. 04. 2020, 512x)
Doma jen neležím
(14. 04. 2020, 416x)

Vyhledávání


Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS