Mastodon

Deníček ze Stoda

Rodina, práce, volný čas, internet, nebo prostě jen tak

Hotel Tereza Alexandria Club - zkušenosti

Letošní dovolenou mám za sebou. Letos jsme byli v Řecku, na ostrově Zakynthos (nebo také Zante), v hotelu Tereza Alexandria Club. A jako každý rok, něco poznámek pro budoucí návštěvníky. Takové tipy a triky, malá recenze.

Tereza. Jde o typický řecký hotel. Nedivte se tedy, když někde něco nedoléhá, když závěs ve sprchovém koutě končí deset centimetrů nad hranou, takže voda je v celé koupelně, ani tady se toaletní papír nesplachuje do záchodu, ale odhazuje do koše, když soused na vámi šoupne nohou, vy to krásně slyšíte, lednička je po většinu dne vypnutá (viz později - elektřina). Vynahrazuje to česky mluvící recepční (nebo alespoň dvě třetiny z nich) a česky rozumějící barmanky. A hlavně animační tým.

Stravování? Není v hotelu, ale kousek od něj, v taverně Syrtaki. A když píšu kousek, myslím kousek, vždyť se můžete podívat na mapu. Volný výběr jídla ("znáte z televize" jako švédské stoly), pití u baru. Kvalita? Dobrá, najíte se (snědl jsem vše, kromě jedné věci, to jsem prostě nedal). Výběr? Tady už je to horší. Jestli si budete vybírat pokaždé jedno jídlo (maso + příloha), ani vám to nepřijde, pokud si budete pokaždé brát od každého kousek stejně jako já, budete mít pocit, že se jídla ob den střídají, nebo si jsou alespoň hodně podobná.

  • K snídani bílé / tmavé pečivo, salám, sýr, máslo, margarín, vajíčka (pokaždé míchaná, obden volské oko / vajíčková roláda), párečky, jogurt, ovocný kompot, marmeláda, buchta (bábovka), corn flakes, mléko.
  • K obědu / večeři zelenina, salát, vepřové, hovězí, pečené, grilované, mleté, těstovniny, zapečené těstoviny, ryba, hranolky. Při obědě zmrzlina a ovoce, při večeři sladký zákusek a ovoce. A také mé oblíbené amarouny - kousky ovoce v želé. Mimochodem, zaslechl jsem, že to jako amarouny nazval i jiný pán. Zřejmě má také rád Návštěvníky.
  • Malé občerstvení u baru v hotelu, což znamená houska se salámem a sýrem a meloun dopoledne, houska s párečky, pizza a zmrzlina odpoledne.

Moře? Čistá voda, o pláži bych nemluvil. Celá vesnice je asi tři metry nad hladinou moře, mezi opěrnou zdí a mořem jsou asi dva metry písku. Pokud chcete stavět hrad, musíte být pekelně rychlí, každá vlna vám ho kus ukradne. ;-) Na dně se střídá písek, kameny a oslizlé kameny. Když si chcete zaplavat, trochu se projdete - prvních cca třicet metrů se střídá hloubka po kolena, po pás, po kolena. Ale pro děti ideální. Moře je mokré, slané a teplé, zvlášť odpoledne, kde se mělčina vyhřeje. Zvláštní znamení - rybky okusovačky. Prý je to zdravé, okusují z vás zrohovatělou kůži. Ale když ty mrchy zaútočí na nárt, kde nic takového nemám, není to nic příjemného. Na druhou stranu vás to donutí plavat, protože po vás jdou, jen když jste v klidu. Plavání ve vlnách si moc neužijete, my jsme trochu větší vlny viděli jen jeden den, jinak je moře spíš "olej".

Záliv Laganas je proslulý želvami Caretta caretta. Jít se na ně podívat je skoro povinnost. Toho taky místní využívají a přístav (opět odkaz na mapu) je plný lodí s proskleným dnem. Jsou různé různých konstrukcí, my jsme si vybrali žlutou loď kapitána Nema, která nemá jen prosklené dno, ale celé podpalubí. Za 15 Eur za dospělého a 10 za dítě (šestiletý syn zdarma) jsme měli dvouhodinovou plavbu. Hodinu jsme honili želvu po zálivu a hodinu jsme se plavili na ostrov, který uvidíte v moři, a zpět s desetiminutovou zastávkou na koupání. Lístky jsme si koupili u prodejce v Agios Sostis (u nafukovacích hraček v moři) a on nás i do přístaviště odvezl. Navíc v ceně bylo i vstupné na ony nafukovací hračky.

Nafukovací hračky. Vypadá to hezky. Barevné, trampolína menší i větší, houpačky, "lezecká" stěna... Fakt to vypadá hezky. Ale v okamžiku, kdy zaplatíte a přijdete blíž, zjistíte, že madla, alespoň dost z nich, jsou utrhaná, takže máte problém se na hračku dostat, případně se na ní udržet. Ale přesto jsme tam dvě hodiny vydrželi a vyblbli jsme se. Nicméně mé doporučení je: Pokud to máte zdarma jako bonus, jděte tam, pokud byste chtěli zaplatit, nestojí to za to.

A ještě jednou želvy. Chcete ušetřit, nemusíte lodě a rádi se projdete? V tom případě mám tip tři v jednom. Vykašlete se na pozorování želv (želev?) z lodi, udělejte si procházku do přístavu (potřetí odkaz na mapu). Jen to má jeden zádrhel, musíte vyrazit poránu, tedy někdy před osmou. To se totiž do přístavu vracejí rybáři a čistí sítě. A želvy přišly na to, kde se zadarmo a snadno nažrat. Máte tedy velkou šanci uvidět želvu hezky zblízka. Tedy jestli se proderete davem, ale to už si určitě poradíte.

V hotelu je dostupné wi-fi připojení zdarma. Pubeťáci a workholici si tedy užijí, notebooky a netbooky a telefony s wi-fi s sebou. Navíc je na recepci jeden volně přístupný počítač, ale ten byl po dobu naší návštěvy téměř neustále obsazen výše uvedenými jedinci ;-)

Pití. Co je součástí all-inclusive je uvedeno v katalogu, já jen přidám čtyři koktejly u baru. Jinak u baru se pije z plastových kelímků (jestli je to levnější netuším, ale rozhodně méně pracné a méně ekologické. Ale my jsme si ráno vzali kelímek a po celý den si ho chodili doplňovat, takže jsme přirodě snad tolik neuškodili. V restauraci se už pije ze skla, případně porcelánu.

Cesta. Já si na cestu stěžovat nemůžu. Letadlem tam a zpět. Na čas, český letecký personál (ano, už jsme letěli se stejnou leteckou společností, ale se španělskou posádkou, jednou s egyptskou), jen porce jsou čím dál menší, dostali jsem bagetku (nikoliv bagetu) cestou tam i zpět. Transfery na i letiště busem, cesta trvá asi dvacet minut.

Jazyk? Už psal o recepci a baru. Pokud se budete chtít domluvit jinde, budete se muset naučit řecky, nebo anglicky. Němčinu snad ani nezkoušejte.

Letadla. Letiště je vysloveně kousek, ale z letadel strach mít nemusíte. Žádný hluk se nekoná. Za prvé mi přijde letecký provoz dost malý a navíc letadla skoro nejsou slyšet. Rozhodně jsou lépe vidět. Při přistání si je krásně prohlédnete, vypadá to jako by chtěla přistávat na moře. ;-)

Nákupy. Tak těch si moc v Agios Sostis neužijete. Je to taková trochu větší vesnice. Sice tam jsou supermarkety (kolik, pět, šest?), ale supermarket znamená něco jiného než u nás. Přirovnal bych to k trochu většímu vesnickému obchodu se smíšeným zbožím u nás. Pokud tedy chcete nakupovat víc, máte šanci, jen se musíte trochu projít. Do Laganas. Cesta je dlouhá zhruba tři a půl kilometru, tedy pokud půjdete po silnici. Mám ale pro vás nabídku, kterou nemůžete odmítnout, jak by řekl Don Corleone. Zkratku, která měří kilometry dva. Po pobřeží a suchou nohou. Popsanou ji najdete na mapě. A myslím, že Laganas vaše touhy po nakupování dostatečně uspokojí. Navíc si užijete i dostatek odmítání "jen dnes a jen pro vás nápoj zdarma a krásné místo v restauraci s výhledem na moře".

Když už jsme u Laganas. Zpráva pro kačery: Je tam. ;-) Ale nehledá se snadno, je schovaná v truhlíku s kytkami. Nebojte se, někdo z místních vám ji ukáže určitě dřív, než začnete pořádně hledat.

Už jsem použil termín řecký hotel. K němu se váže i jedna v Řecku běžná věc. Aby se zapnula elekřina v pokoji, musíte do speciální šachtičky zasunout kartu, kterou máte u klíče od pokoje. Je to rozumný vynález, ušetří se tím spousta elektřiny, protože se ve vašem pokoji za nepřítomnosti zbytečně nesvítí a neběží klimatizace. Druhou, nepříjemnější stránkou je, že vám taky nebude chladit lednička, kterou na pokoji máte. Tohle někdo nedomyslel. A ještě jedna věc. V areálu je sice několik palem, ale žádná tráva, protože se prostě nezalévá.

A nakonec animátoři. Všichni se nad nimi v diskuzi o hotelu rozplývají.
Mají proč. Hotel bych hodnotil zhruba 4 z 10, stravování 5 z 10. Animátoři hodnocení hotelu zvedají prudce nahoru, na 7 z 10. Prostě bez nich bych hotel nedoporučoval. A co tedy s nimi zažijete? Dopoledne i odpoledne dětský klub s různým programem, vše vyvrcholilo poslední den pirátskou výpravou. Pro dospělé dopoledne aqua aerobic, v poledne nejdříve dětské, po nich dospělácké šipky. Odpoledne zumba a od šesti večer míčová hra. Pokud budete hrát míčové hry pravidelně, můžete se stát vítězem Alexandria míčového šestiboje. A večer dětská diskotéka, vyhodnocení soutěží z celého dne a vystoupení/představení (Diskopříběh, Hříšný tanec, kvízová show, Rockenrolová šou, Z pohádky do pohádky...). A taky (nebo spíš především?) - Kokoška. Netušíte co to je? My jsme se s tím potkali poprvé před dvěma lety, písnička se jmenuje Mueve La Colita, existují různé choreografie a místní se říká právě Kokoška. Musím přiznat, že u nás se nějak nechytla, tancovaly to jen děti. Proto jsme s manželkou animátorům navrhli malou úpravu po vzoru té, co jsme znali my. A musím říct, že Kokoška pro dospělé okamžitě zaujala. Pokud do Terezy jedete, napište prosím, jestli se Kokoška ve dvou verzích tancuje i po našem odjezdu. Díky.

Dodáno 11. 8.:
Půjčování. Nedaleko hotelu je autopůjčovna. Půjčit si tam můžete nejen osobní auto, ale i skútr nebo čtyřkolku. Cenu neznám, nevyužil jsem, ale z diskuze na Orbion.cz cituji: "Smart půjčovna je strašně drahá - 45 až 50 euro + 9 až 10 euro pojištění - to je maso. My zašli procházkou do Laganas - půjčovna IRON nebo tak nějak - přimo na hlavní třídě - majitel super. 90 eur/3 dny včetně pojištění a autosedačky." Půčit si můžete také šlapadlo (10 EUR za hodinu) se skluzavkou, nebo bez ní a taky motorový člun (za 30 EUR na hodinu, při delší době pak ceny za hodinu klesají).Podobné články z minulých let:


[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Přečteno 20736x | Komentáře (1) - přidat | Vytisknout článek

Sdílet na Facebook     Sdílet na Twitter

Nejčtenější zápisky

Neexistuji vhodna data!

Vyhledávání


Deníček byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS